Mała pływajaca wyspa

Pływająca wyspa to najprostszy sposób, by rekultywować przeżyźniony staw, ozdobić zbiornik wodny o trudnych do zagospodarowania brzegach (np. zbiorniki przeciwpożarowe, betonowe o stromych brzegach, wyrobiska, glinianki).

  • Odpowiedni dobór roślin sprawia, że wysepka rozwijając się zwiększa swoją powierzchnię oraz strefę korzeniową. Usuwa nadmiar biogenów stając się prawdziwą oczyszczalnią biologiczną wody w sadzawce.
  • Zastępuje rośliny pływające takie jak pistia lub hiacynt wodny. W przeciwieństwie do roślin egzotycznych, rośliny na wyspie nie boją się ani majowych przymrozków, ani zimowania w warstwie lodu, a ich okres wegetacyjny jest znacznie dłuższy.
  • Rozwój strefy korzeniowej przyczynia się do wzrostu bioróżnorodności sadzawki. Powstają warunki do bytowania wielu drobnych zwierząt wodnych co m.in. zapobiega zakwitowi glonów (szczególnie sinic.)
  • Pływająca wyspa natlenia oraz zacienia wodę w zbiorniku – szczególnie ważne dla ryb
  • Większe wyspy stają się miejscami odpoczynku zwierząt wodnych, gniazdowania ptaków itp.

Obsadzenie roślinami

W zależności od doboru roślin wyspa może być pływającym bukietem o dużym walorze zdobniczym

Szczególny efekt estetyczny wnoszą irysy. Jeśli obsadzimy wyspę irysami japońskimi (Iris ensata)  należy ją zimować na lądzie przykrytą np. liśćmi.

Wyspa obsadzona miętą (Mentha aquatica, M. piperita) wydajnie oczyszcza wodę i napełnia zapachem powietrze – polecamy do stawów i basenów kąpielowych. Mięta już w starożytności była uznawanym środkiem zapachowym i sanitaryzującym.

Rośliny na wyspie pozbawione są podłoża, w ten sposób ich rozwinięta strefa korzeniowa odżywia je pobierając składniki odżywcze wprost z wody. Rosnące rośliny ogołacają wodę z nadmiaru rozpuszczonych w wodzie biogenów, zapobiegając w ten sposób rozwojowi glonów (w szczególności tworzącemu zawieszony w wodzie fitoplankton w postaci sinic).

Wyspa może być zakotwiczona lub przycumowana, albo swobodnie unosić się na wodzie.

Manna mielec na wyspie