Funkie to piękne byliny ogrodowe, które dzięki swojej różnorodności mogą stanowić dla każdego ogrodnika niewyczerpane źródło inspiracji: odmiany duże i małe, nadające się do dużego ogrodu, na niewielki balkon a nawet na liść cięty, wiele możliwych kombinacjach barwy liścia, rośliny o różnych wymaganiach co do miejsca wysadzenia, wspaniale znoszące cień ale także tolerujące miejsca nasłonecznione.

 

 

Hosta „Allegan Fog”

Funkia „Allegan Fog”

Jedyna w swoim rodzaju rodzaju hosta z zielonym brzegiem i białym środkiem usianym zielonymi plamkami. Pod koniec sezonu środek raczej jasno zielonkawy niż biały. Liść ostro zakończony, powykręcany.

Hosta „Ann Kulpa”

Funkia „Ann Kulpa”

Jedna z lepszych host z białym środkiem: liście mięsiste, grube. Środek początkowo jest kremowy, nawet lekko zielonkawy, z czasem się wybiela. Kwiaty prawie białe. Pokrój rozłożysty.

Hosta „Aqua Velva”

Funkia „Aqua Velva”

Kolor liści zmienia się od zielononiebieskiego do zdecydowanie ciemnozielonego. U starszych osobników liście grube, mięsiste, dość mocno unerwione, sprawiające wrażenie pomarszczonych, pogniecionych.

Hosta „Atlantis”

Funkia „Atlantis”

Duża odmiana. Liście grube, błyszczące, zielone, z szerokimi zielonkawożółtymi brzegami. Końcówki lekko powykręcane. Kwiaty jasnofioletowe na prawie metrowych łodygach – wyniesione wysoko ponad liście.

Hosta „August Moon”

Funkia „August Moon”

Klasyczna odmiana o złotożółtych liściach (wiosną zielonkawe, pod koniec sezonu złote, błyszczące). Kępy gęste, duże. Roślina pełna wigoru, bardzo dobrze znosi stanowisko słoneczne.

Hosta „Avocado”

Funkia „Avocado”

Świetna odmiana z pachnącymi kwiatami. Pochodzi od hosty Guacamole. Przepiękne liście w kolorze złoto-zielony z szerokim ciemnozielonym marginesem rozpływającym się do środka.

Hosta „Azure Snow”

Funkia „Azure Snow”

Duża, architektoniczna funkia o wielkich, płaskich, podłużnych, zwieszających się liściach. Kolor liści – od szarozielonego do niebieskiego. Idealna do dużych ogrodów i parków.

Hosta „Beach Boy”

Funkia „Beach Boy”

Sport Hosty „Dream Weaver” – liście równie grube, ładnie wykrojone, z wydłużoną, spiczastą i lekko wykręconą końcówką. Złoty środek „Beach Boya” jest większy niż u „Dream Weaver”. Białe kwiaty. Odporna na ślimaki.

Hosta „Beet Salad”

Funkia „Beet Salad”

Niezwykła zielona hosta: jej ogonki liściowe i łodygi kwiatowe są intensywnie czerwone/buraczkowe. Na brzegu liści można zauważyć wąziutki buraczkowy otok. Po polsku nazywałaby się pewnie „botwinka”.

Hosta „Blond Elf”

Funkia „Blond Elf”

Złota miniaturka (liście osiągają do 10 cm długości), tolerująca poranne słońce – blaszka liściowa nie jest zbyt masywna zatem w pełnym słońcu może być podatna na przesychanie.

Hosta „Blue Mouse Ears”

Funkia „Blue Mouse Ears”

Urocza miniaturka o grubych niebieskich liściach, okrągłych, lekko pofałdowanych i wklęsłych. Nisko nad gęstymi kępami liści na krótkich i grubych łodyżkach w lipcu pojawiają się blado lawendowe, stosunkowo duże kwiaty.

Hosta „Catherine”

Funkia „Catherine”

Świetny sport H. 'Halcyon’ o niebieskim liściu z wąskim żółtym środkiem. Liście grube, o ładnym kształcie, kępa regularna, rozłożysta. Podobna do H. 'Touch of Class’.

Hosta „Cherry Berry”

Funkia „Cherry Berry”

Mała hosta o lancetowatych, białych liściach z szerokim, ciemnozielonym brzegiem. Dodatkowy kolor pochodzi od jaskrawo odcinających się na tle jasnych liści wiśniowo czerwonych łodyg liściowych i kwiatowych.

Hosta „Cherry Tart”

Funkia „Cherry Tart”

Mała ale pełna wigoru odmiana o liściach początkowo zielonkawych, później soczyście żółtych. Jej dodatkowym atutem są czerwone ogonki liściowe. Pomimo niewielkich rozmiarów, trudno nie dostrzec jej w ogrodzie, zwłaszcza w otoczeniu roślin o ciemnych liściach.

Hosta „Colossal”

Funkia „Colossal”

Rzeczywiście jest kolosem, a przy tym ma liście o nerwach dość głęboko zatopionych w blaszce liściowej, podługowate (trochę jak wielkie jęzory). Dobrze zniesie nawet słoneczne stanowisko lub lekki cień.

Hosta „El Capitan”

Funkia „El Capitan”

Urocza, średniej wielkości odmiana o sercowatych, ciemnozielonych liściach okolonych szerokim kremowym brzegiem. Liście mięsiste (dzięki temu jest odporna na ślimaki), mocno pomarszczone.

Hosta „Emerald Charger”

Funkia „Emerald Charger”

Liście mięsiste, złote, błyszczące, z bardzo szerokim brzegiem w dwóch odcieniach zieleni. Bardzo wyrazista, elegancka. Kwiaty pod koniec lata wyniesione wysoko ponad liście, pachnące. Przypomina H. „Cathedral Windows”, z tym, że liście z lekką falką, lub zakrętasem na końcówce.

Hosta „Fire and Ice”

Funkia „Fire and Ice”

„Ogień i lód” – biało-zielone liście powykręcane jak płomienie. Piękna funkia dobrze znosząca nawet dość znaczne nasłonecznienie. Kremowy środek nieregularnie okolony ciemną zielenią, liście dość grube. Widać ją z daleka!

Hosta „Fire Island”

Funkia „Fire Island”

Bardzo specjalna odmiana: jaskrawożółte liście osadzone są na czerwonych ogonkach liściowych. Blaszka liściowa pofałdowana, z wierzchu błyszcząca a pod spodem matowa. Tworzy gęste, zwarte kępy.

Hosta „First Frost”

Funkia „First Frost”

Sport H. 'Halcyon’ o liściach niebieskich z żółtym brzegiem blednącym później do białego. Odmiana stosunkowo nowa, uznana za hostę roku 2010 i często typowana na jedną z najlepszych nowych odmian.

Hosta „First Mate”

Funkia „First Mate”

Niewielka odmiana o lancetowatych, delikatnie pofałdowanych liściach, kremowych z zielonym brzegiem. Liście charakteryzują się dość dużą mięsistością, blaszka jest wyraźnie nabłyszczona.

Hosta „Francee”

Funkia „Francee”

Klasyczna hosta o ciemnozielonych, błyszczących liściach obrzeżonych wąskim, białym regularnym paseczkiem. Pochodzi od H. fortunei 'Albomarginata’ i jest jej ulepszoną wersją. Dorosła kępa dość duża (ponad 0,5m).

Hosta „Fruit Cup”

Funkia „Fruit Cup”

Małe, ciemnozielone, okrągłe liście z ostrym koniuszkiem (jak łza). Miseczkowate. Kwiaty trochę jak u „mysich uszu” – stosunkowo duże, na krótkich, grubych pędach.

Hosta „Funny Bones”

Funkia „Funny Bones”

Liście żółto-zielone z falowanymi brzegami. Nazwa „Śmieszne kości”, bo przy nerwach wydaje się być jaśniejsza, bardziej żółta, jakby wyzierał szkielet. Sympatyczna niska lecz rozłożysta odmiana, której przyda się trochę słońca dla lepszego koloru.

Hosta „Gold Regal”

Funkia „Gold Regal”

Wyniosła, wyprostowana, złocistozielone liście wzniesione ku niebu. Czuje się najlepiej w miejscu półcienistym, choć bardziej złocistego odcienia nabierze na stanowisku słonecznym.

Hosta „Gold Standard”

Funkia „Gold Standard”

Duża. Środek liścia początkowo jasnozielony potem złotożółty, z zielonym brzegiem. Dobrze radzi sobie w miejscach słonecznych – wówczas środek staje się bardzo jasny, prawie biały. Szybko się rozrasta.

Hosta „Grand Marquee”

Funkia „Grand Marquee”

Piękna odmiana wprowadzona do sprzedaży i opatentowana w 2001r. Bardzo podobna do H. „Touch of Class”: liście o żółtokremowym środku i szerokim niebieskim brzegu są grube i pięknie wykrojone, regularne.

Hosta „Grand Master”

Funkia „Grand Master”

Duża funkia o grubych, mięsistych, mocno „pogniecionych” liściach. Zielone liście pokryte są niebieskim nalotem i obrzeżone dość szerokim kremowym pasem. Odporna na ślimaki i inne szkodniki.

Hosta „Guacamole”

Funkia „Guacamole”

Piękna, odwrócona wersja H. 'Fragrant Bouquet’ – jasnozielony środek (w kolorze avocado, z którego robi się sos guacamole) okolony ciemniejszym brzegiem. Kwiaty niemal białe, pachnące. Rośnie szybko.

Hosta „Guardian Angel”

Funkia „Guardian Angel”

Liść początkowo ma biały środek, z czasem pojawia się na nim coraz więcej „nacieków” od strony niebieskiego obrzeżenia, pod koniec okresu wegetacyjnego prawie całkiem niebieski. Liczne i duże białe kwiaty.

Hosta „Halcyon”

Funkia „Halcyon”

Niebieskie, sercowate liście o wyraźnym unerwieniu są na tyle grube, że nie poddają się ślimakom. Tworzy ładne, symetryczne kępy. Kwitnie obficie liliowymi kwiatami.

Hosta „Invincible”

Funkia „Invincible”

Invincible” czyli „Niezwyciężona”. Funkia średniej wielkości o zielonych, bardzo lśniących (jakby nabłyszczonych) liściach o lekko pofalowanych brzegach. Dość dobrze znosi słońce.

Hosta „Knockout”

Funkia „Knockout”

Funkia, która ma swoim wyglądem nokautować: szeroki kremowy brzeg okala niebieskawozielony środek. Liście grube, mięsiste, mocno pomarszczone. Brzegi mogą brązowieć w upalne lata.

Hosta „Lancifolia”

Funkia „Lancifolia”

Średniej wielkości. Liście lancetowate, jednolicie zielone – bardzo dobra roślina okrywowa polecana szczególnie do dużych nasadzeń naturalistycznych. Fioletowe kwiaty wyniesione są wysoko ponad liście.

Hosta „Liberty”

Funkia „Liberty”

Duża, fantastyczna, ulepszona wersja H. „Sagae”: złoty brzeg jest u „Liberty” 3 razy szerszy niż u „Sagae”! Funkia ta rośnie co prawda bardzo wolno i rozwija swoje cechy stopniowo, z wiekiem; generalnie przyjmuje się, że osiąga dojrzałość dopiero w wieku 7 lat. Odporna na ślimaki.

Hosta „Lunar Orbit”

Funkia „Lunar Orbit”

Piękny sport H. 'August Moon’: liść o żółtym, lekko zielonkawym środku otoczony zielonym, nieregularnym brzegiem. Dzięki sporej grubości mocno unerwionych, pomarszczonych liści odporna na ślimaki.

Hosta „Luna Moth”

Funkia „Luna Moth”

Nieduża odmiana o niebieskawozielonych liściach z kremowymi brzegami. Tworzy ładne, foremne kępy. Rośnie szybko i bez problemów. Nazwa pochodzi od księżycówki – dużej amerykańskiej ćmy.

Hosta „Magic Island”

Funkia „Magic Island”

Grube liście o ładnym, regularnym kształcie, węższe niż u „Catherine”. Środek liścia żółty (jaśnieje z nadejściem lata), brzeg niebieskozielony, szeroki. Im starsza roślina tym brzeg szerszy.

Hosta „Pearl Lake”

Funkia „Pearl Lake”

Bardzo piękna choć skromna odmiana o szarozielonym odcieniu liści. Szybko tworzy regularną, okrągłą kępę gęstych, kształtnych liści. Kwitnie chętnie i długo fioletowymi kwiatami.

Hosta „Popcorn”

Funkia „Popcorn”

Liście grube, mięsiste tworzą zwarte kępy. Środek liścia kremowy, duży, otoczony brzegiem w dwóch odcieniach zieleni. Kwiaty w kolorze lila górują nad liśćmi.

Hosta „Sagae”

Funkia „Sagae”

Jest prawdziwie królewska, dostojna, pewna siebie. Miękki, matowy nalot na liściach (ich dodatkowym atutem jest delikatnie pofałdowany brzeg) sprawia, że 'Sagae’ tchnie spokojem.

Hosta „Sorbet”

Funkia „Sorbet”

Liście zielone z kremowo-białym. Odwrócony sport „Raspberry Sundae”. Hosta 'Sorbet’ to średnia odmiana, rośnie w półcieniu / cieniu. Wysokość od 40 do 45 cm.

Hosta „Spartacus”

Funkia „Spartacus”

Hosta o bardzo pięknych liściach: grubych, pomarszczonych, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami, w kształcie wydłużonych serc. Brzeg liścia kremowożółty, wyraźnie pofałdowany (typu falbanka lub z angielska „piecrust”). Środek niebieskawy.

Hosta „Sugar Daddy”

Funkia „Sugar Daddy”

Duża roślina, tworząca zwarte, gęste kępy. Liście niebieskie z białym brzegiem, mięsiste, mocno pomarszczone, o brzegach lekko wywiniętych ku górze. Kwiaty prawie białe, dość duże.

Hosta „Sun Power”

Funkia „Sun Power”

Odmiana o wzniesionym pokroju; liście podłużne, początkowo jasnozielone, później złotożółte, pofałdowane na brzegach, z wyraźnym unerwieniem. Żółty kolor liści jest bardzo ciepły.

Hosta tardiflora

Funkia tardiflora

Niewysoka odmiana o lancetowatych liściach, grubych i skórzastych. Wspaniały jesienny akcent: kwitnie późno – dopiero od września i jest wytrzymała nawet na pierwsze, słabsze przymrozki.

Hosta „Torchlight”

Funkia „Torchlight”

Średniowysoka, trzymająca się dość pionowo funkia o zielonych, błyszczących liściach obrzeżonych biało i pofałdowanych na brzegach. Ogonki liściowe czerwonawe lub bordowe od korony do nasady liścia, łodygi nakrapiane bordowo.

Hosta „Valley’s Glacier”

Funkia „Valley's Glacier”

Hosta „Valley’s Glacier” – funkiarodzina: Liliaceaehodowca: Jeroen Linneman, 2008stanowisko: półcień, cieńwysokość: do 40 cmkwitnienie: VII-VIII Udany sport H. „First Frost” o dużo szerszym i jasnym brzegu liścia, który jak najbardziej dodaje roślinie uroku. Brzeg początkowo żółty, potem kremowobiały; środek liścia niebieski.

Hosta „Venus”

Funkia „Venus”

Hosta, w której nie chodzi o liście: są zielone, lekko błyszczące. Prawdziwą wartością tej odmiany są kwiaty: duże, białe, pełne i słodko pachnące. Sport H. plantaginea „Aphrodite”.

Hosta „Victory”

Funkia „Victory”

Duża odmiana o błyszczących, ciemnozielonych liściach z białymi brzegami. Największa chyba dostępna dwukolorowa hosta, sport H. „Elatior”. Kwiaty prawie białe.

Hosta „Warwick Comet”

Funkia „Warwick Comet”

Niewysoka, tworzy gęste, zwarte i szerokie, ale bardzo regularne kępy. Liście głęboko ciemnozielone, okrągłe, mocno pomarszczone i miseczkowato wywinięte ku górze. Kwiaty prawie białe, wysoko ponad liśćmi.

Hosta „Whirlwind”

Funkia „Whirlwind”

Odmiana nieduża, liście mięsiste, powykręcane na końcach, o jasnym, zmiennym środku: początkowo kremowym, z czasem jasnozielonym z licznymi ciemniejszymi naciekami. Brzeg liścia szeroki, ciemnozielony.

Hosta „White Christmas”

Funkia „White Christmas”

Białe liście okolone ciemnozielonym, nieregularnym brzegiem. Dobrze rośnie w jasnych miejscach (ale lepiej chronić ją przed bezpośrednimi południowymi promieniami słońca). Tworzy gęste kępy miękkich, jedwabistych liści.

Hosta „Woop Woop”

Funkia „Woop Woop”

Odmiana średniej wielkości o ciemnozielonym liściu z charakterystyczną wąską, białą plamą/smugą biegnącą od końcówki liścia poprzez cały ogonek liściowy. Liście powykręcane. Bardzo interesująca.