Glyceria maxima, manna mielec - sztuczna pływająca wyspa
Sztuczna pływająca wyspa porośnięta manną mielec.

rodzina: Poaceae, Gramineae
stanowisko: słoneczne lub półcieniste; podmokłe, woda głębokości do 1m
wysokość: przeciętnie 60-100 cm, maksymalnie do 200 cm
kwitnienie: VI-VIII


Ekspansywna trawa występująca powszechnie w miejscach mokrych i podmokłych, okresowo zalewanych, na brzegach stawów, jezior i rzek (dobrze znosi wody płynące). Szczególnie chętnie występuje tam, gdzie podłoże jest zasobne; rozrasta się szybko tworząc monokulturę.

Manna rośnie bardzo szybko i długo nie kończy wegetacji – posadzona w filtrze korzeniowym oczyszczalni ścieków, naturalnego basenu kąpielowego czy stawu wyposażonego w specjalną strefę filtracyjną długo będzie spełniała swoje zadanie pobierając z podłoża biogeny i budując z nich swoje tkanki.

Manna mielec na przedwiośniu – rośliny zaawansowane w rozwoju, ich iście są już zielone, podczas gdy inne gatunki dopiero zaczynają nieśmiało wypuszczać pierwsze pędy.

Manna mielec doskonale sprawdza się też na sztucznych pływających wyspach: są one ładnie, równo, porośnięte i bardzo długo zielone. Długo i efektywnie pracuje strefa korzeniowa takiej wyspy (jest to szczególnie ważne, gdy wyspa jest instalowana w celu oczyszczenia zbiornika wodnego z nadmiaru biogenów).

Manna mielec, Glyceria maxima w tacce rozsadzowej
Manna w tacce rozsadowej. Jedna oferowana przez nas standardowo tacka to 104 sadzonki, średnica bryły korzeniowej 3,5 cm. Wyrównany wzrost i wigor, doskonale rozwinięte korzenie pozwalają na wykonywanie nasadzeń niemal przez cały rok.
Manna mielec, Glyceria maxima - sadzonka
Manna mielec, Glyceria maxima – sadzonka z paletki rozsadowej.