W kolekcji (i ofercie) mamy kilkaset wybranych odmian liliowców (spośród przeszło 80 000 zarejestrowanych!). Co roku rejestrowane są nowe odmiany – zwłaszcza przez amerykańskich miłośników. Za co ludzie tak bardzo je kochają? Liliowce to duże kwiaty, piękne, nasycone kolory, długowieczność i duża tolerancja nawet na gorsze warunki w ogrodzie (susza lub nadmiar wody, palące słońce, nie najlepsza gleba).

Liliowce kwitną wieloma odcieniami żółci, różu, kremowego, czerwieni i fioletu. Nie ma odmian czysto niebieskich, dyskusyjna jest czysta biel (są to raczej odcienie kremowego). Kwiaty bywają jednokolorowe, większość hodowców stara się jednak uzyskać odmiany o kwiatach wielokolorowych: mogą mieć gardziel, oko lub falbankę w zupełnie innym kolorze niż pozostała część płatka.

Liliowce kwitną przeciętnie od połowy czerwca do końca sierpnia (różne odmiany w różnym okresie). Pojedynczy kwiat liliowca trwa tylko 1 dzień, jednak zadomowiona karpa potrafi wytworzyć ich setki. Najdłuższym kwitnieniem (w sprzyjających warunkach od początku czerwca, a po przekwitnięciu powtarza jeszcze kwitnienie niemal do końca września) może pochwalić się miniaturowa, żółto kwitnąca odmiana „Stella d’Oro” – hodowcy marzą o uzyskaniu odpowiednika „Stelli” w innym kolorze… Warto zwrócić uwagę na serie „EveryDaylily” i „seria 500”.

Liliowce dzielą się na tetraploidy (posiadające w jądrze komórkowym 44 chromosomy) oraz na diploidy (posiadające w jądrze 22chromosomy). Tetraploidy charakteryzują się odpornością na słońce, wytrzymałością na suszę i słabsze warunki glebowe. Mają silną budowę, szerokie liście, grube, mięsiste płatki oraz grubą łodygę. Natomiast diploidy mają delikatną budowę, zwiewne płatki kwiatów, cienkie, wąskie liście, cienkie łodygi. Charakteryzują się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż tetraploidy.

Cenniki do pobrania:

xls ikona

Liliowce – luz, formularz zamówienia
» EXCEL, 34 KB

Hemerocallis „Antique Linen”

Liliowiec "Antique Linen"

Kwiaty bardzo duże, wyraziste. Płatki szerokie, kremowe, mocno pofałdowane i pomarszczone skontrastowane są z bordowym okiem, na którym widać złotożółte refleksy. Falbanka także bordowa, poprzeplatana złotożółtą nitką (nazwę tej odmiany można przetłumaczyć jako „antyczne płótna/serwetki”). Powtarza kwitnienie, pachnący.

Hemerocallis „Bas Relief”

Liliowiec „Bas Relief”

„Płaskorzeźba” – tak nazywa się ta odmiana. Kwiaty intensywnie pachnące, duże, żółte w ciepłym, miodowym odcieniu. Płatki kwiatów grube, mięsiste, niezwykle mocno pomarszczone; wewnętrzne z wyraźną falbankę.

Hemerocallis „Bettylen”

Liliowiec „Bettylen”

Nowa odmiana liliowca o kwiatach w kolorze jagodowym (dużych – 13 cm średnicy) z białymi zębami na płatkach. Gardziel żółta. Należy do grupy liliowców „500” – trzyletnia kępa w ciągu jednego sezonu wydaje około 500 kwiatów (dla porównania H. „Stella d’Oro” na trzyletniej kępie wydaje około 250 kwiatów w sezonie).

Hemerocallis dumortieri

Liliowiec dumortiera

Liliowiec Dumortiera to gatunek (nie odmiana) pochodzący z Azji, gdzie w naturze porasta górskie łąki. Jeden z wcześniej kwitnących liliowców (kwiaty pojawiają się już nawet w maju!). Pąki brązowawe, kwiaty – czysto żółte, o lekko wydłużonych płatkach.

Hemerocallis „Fooled Me”

Liliowiec "Fooled Me"

Złotożółte płatki z czerwoną lamówką i intensywnie czerwonym okiem. Gardziel zielona. Należy do grupy liliowców „500” z czterystoma kwiatami w sezonie. Wyróżniony najważniejszą nagrodą wśród liliowców – Stout Silver Medal. Wyróżniony AGM (Award of Garden Merit) – nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.

Hemerocallis „Graminea”

Liliowiec trawiasty

Niska i wąskolistna odmiana o drobnych (7cm średnicy) żółtych kwiatach. Pojedyncze kwiaty trwają po kilka dni, intensywnie pachną. Rzadko spotykany liliowiec pochodzący z Dalekiego Wschodu.

Hemerocallis „Matrousjka”

Liliowiec „Matrousjka”

Płatki różowe z białym żebrem po środku, brzegi delikatnie pofałdowane. Kwiaty nieduże (ok. 10cm średnicy), ale bardzo liczne – należy do grupy „500” co oznacza, że trzyletnia kępa w ciągu sezonu powinna wydawać 500 kwiatów

Hemerocallis „Matt”

Liliowiec "Matt"

Żółty z wyraźnym brązowym nalotem intensyfikującym się ku końcówkom płatków, zielona gardziel. Pędy kwiatowe tej samej wysokości co liście (kwiaty nie są wyniesione wyżej jak u większości liliowców).

Hemerocallis „Mauna Loa”

Liliowiec "Mauna Loa"

Kwiaty intensywnie pomarańczowe (zwłaszcza w słoneczne dni) ze złotawymi lub bursztynowymi refleksami. Falbanka z czerwoną, cienką choć nie zawsze widoczną lamówką. Gardziel jasno zielona. Nagrodzony w 1981 roku nagrodą Honorable Mention.

Hemerocallis „Mini Pearl”

Liliowiec "Mini Pearl"

Trudny do jednoznacznego określenia kolor różowy złamany lekko oranżem (w stronę łososiowego lub koloru melona). Gardziel limonkowa. Kwitnie obficie – z 400 kwiatami w sezonie na jednej kępie zaliczany do serii „500”. Odmiana miniaturowa o drobnych kwiatach – urocza.

Hemerocallis „Mystical Rainbow”

Liliowiec "Mystical Rainbow"

Kwiat jasnoróżowy z ciemniejszą, wielokolorową strefą oka: „tęczowo” pojawia się w niej żółty od strony zielonkawej gardzieli, zgaszony róż i malinowy. Kwitnie obficie i powtarza kwitnienie. Płatki grube, mięsiste, karbowane w wyraźną falbankę. Pięknie pachnie.

Hemerocallis „Night Beacon”

Liliowiec „Night Beacon”

Ciemny fioletowy, aksamitny, z wielkim żółtozielonym środkiem i zieloną gardzielą. Na płatkach jasna pręga. Najczęściej płatki wygięte są mocno do tyłu dzięki czemu kwiat ma kształt kulisty. Ma bardzo poetycką nazwę, która oznacza „sygnał wysłany przez Noc”.

Hemerocallis „Nippon”

Liliowiec „Nippon”

Liliowiec „Nippon” ma kojarzyć się z japońską flagą: czerwone koło na białym tle. Tutaj tło jest prawie białe – kolor płatków to raczej krem lub delikatny cielisty róż. Tak czy siak liliowiec jest ładny i wyrazisty.

Hemerocallis „Outstanding”

Liliowiec „Outstanding”

Podobnie jak u odmiany „Lotus Position” kwiaty mają wyjątkowy kształt: węższe płatki są wydłużone, i na końcach w charakterystyczny sposób wywinięte do tyłu. Płatki jasnoróżowe z dużym ciemnoróżowym okiem i falbanką, żółta gardziel.

Hemerocallis „Phial of Galadriel”

Liliowiec "Phial of Galadriel"

„Flakonik Galadrieli” we „Władcy Pierścieni” zawierał światło gwiazdy Silmarilu; oświetlał ciemność i napawał odwagą posiadacza. Ten piękny liliowiec o wydłużonych, szpatułkowatych płatkach (UFO Spatulate) również rozświetla ciemność – jest liliowcem nocnym, a jego duże, jasne, gwiaździste kwiaty otwarte są wieczorem. Polecamy tym, którzy w ogrodzie spędzają popołudnia i wieczory. Pachnący.

Hemerocallis „Pink Charm”

Liliowiec „Pink Charm”

Kwiaty pajęcze, w kolorze czerwonym z centralną pręgą na każdym płatku oraz żółtą gardzielą. Odmiana stara, klasyczna. Nazwa sugeruje kolor różowy: kwiaty w rzeczywistości są czerwone lekko podbarwione różem lub ceglastym oranżem…

Hemerocallis „Ribonette”

Liliowiec „Ribonette”

Liliowiec o różowych, kwiatach z białą pręgą po środku, wyniesionych wysoko powyżej liści (80-90cm). Należy do grupy liliowców „500″ – trzyletnia kępa w ciągu jednego sezonu wydaje około 500 kwiatów.

Hemerocallis „Rose Corsage”

Liliowiec "Rose Corsage"

Różowe, pełne kwiaty otwierają się już wcześnie rano. Ciemniejsze oko, gardziel zielonkawa.W słońcu różowy kolor płatków nabiera pomarańczowego odcienia, a w pochmurny dzień – kolor różowy uzupełniony jest odcieniem czerwonego. Powtarza kwitnienie. Pachnie.

Hemerocallis „Royal Thornbird”

Liliowiec „Royal Thornbird”

Kwiaty różowofioletowe (trochę jak przyciemniona fuksja) z ciemniejsza strefą oka i żółtą gardzielą. Przez środek płatków biegną białe żebra. Największym jego atutem są rekinie zęby na obrzeżach płatków (mogą być mniej lub bardziej wyraziste; bywa, że w którymś roku nie są w ogóle wykształcone) .

Hemerocallis „Siloam Red Toy”

Liliowiec „Siloam Red Toy”

Hemerocallis „Siloam Red Toy” – liliowiecrodzina: Hemerocallidaceaehodowca: Henry, 1975stanowisko: słonecznewysokość: do 50 cmkwitnienie: VII – VIIIśrednica kwiatu: 7 cmdiploid, dormantnagrody: HM 1980; JC 1975; DFM 1983 Drobne i niezwykle liczne szkarłatne kwiaty z zielonkawą gardzielą. Roślina raczej należy do niskich, ale na pewno nie odbiera jej to uroku.

Hemerocallis „Vanilla Fluff”

Liliowiec „Vanilla Fluff”

Hemerocallis „Vanilla Fluff” – liliowiecrodzina: Hemerocallidaceaehodowca: Joiner, 1988stanowisko: słonecznewysokość: do 85 cmkwitnienie: VII – VIIIśrednica kwiatu: 15 cmdiploid, dormantnagrody: AM 1995, HM 1992, IM 1996, LEP 1996 Piękny kwiat czysto kremowy, podwójny, duży i mocno pachnący.