Aruncus dioicus

Parzydło leśne

Roślina siedlisk cienistych i wilgotnych. Tworzy duże kępy; duże, białe, delikatne, zwracające uwagę kwiatostany wyniesione są ponad liście.

Eryngium agavifolium

Mikołajek agawolistny

Roślina architektoniczna, wyglądem przypominająca agawę – liście mieczowate, mięsiste, ostro piłkowane. Łodygi, na których wyniesione są atrakcyjne kwiatostany mogą osiągać nawet do 1,5 m, liście do około 50 cm.

Eryngium giganteum

Mikołajek olbrzymi

Roślina dwuletnia: w pierwszym roku wytwarza rozetę zielonych, mięsistych liści. W drugim roku na wysokiej, sztywnej łodydze pojawiają się srebrzyste kwiaty tak charakterystyczne dla mikołajków.

Eryngium variifolium

Mikołajek różnobarwny

Roślina atrakcyjna zarówno ze względu na kwiaty jak i liście – lśniące, ciemnozielone z białym rysunkiem. Kwiaty mają wartość florystyczną jako cięte, można je także suszyć albo zostawiać jako atrakcję ogrodu zimą.

Eupatorium maculatom var. rubra

Sadziec plamisty

Olbrzymia bylina tworząca krzaczaste zarośla – najchętniej w miejscu słonecznym, żyznym i wilgotnym. Swą nazwę zawdzięcza bordowym plamom na grubych łodygach. Wielkie, różowe kwiaty przyciągną do ogrodu tłumy owadów.

Euphorbia griffithii

Wilczomlecz Griffitha

Okazała bylina mogąca pełnić w ogrodzie rolę mniejszego krzewu – osiąga wzrost ok. 1m, ma zwarty pokrój. Fantastycznie prezentuje się zwłaszcza w okresie kwitnienia, gdy przyprószona kolorem pomarańczowym zieleń liści dostaje towarzystwo w postaci pomarańczowych kwiatów.

Geranium renardii

Bodziszek Renarda

Ciekawy bodziszek o brudnobiałych jakby popielatych kwiatach; liście stosunkowo grube z interesującą fakturą. Nadaje się do nasadzeń masowych – tworzy dość zwartą okrywę.

Gladiolus imbricatus

Mieczyk dachówkowaty

Gatunek rodzimy, występujący na mokrych łąkach – jednak na stanowiskach naturalnych coraz mniej liczny, zagrożony. Tworzy w naturze i w warunkach ogrodowych skupiska składające się z roślin dorastających do 80 cm. Kwitnie z początkiem lata.

Hibiscus moscheutos

Hibiskus bylinowy

Hibiskus bylinowy, hibiskus błotny, ketmia – jedna z najciekawszych roślin, jakie ostatnio trafiły do naszych ogrodów. Przeważnie białe, różowe lub karminowe kwiaty osiągają od 20 do 30 cm średnicy.

Lysimachia punctata „Variegata”

Tojeść kropkowana pstra „Variegata”

rodzina: Primulaceaestanowisko: słoneczne, półcienistewysokość: 45-60 cmkwitnienie: VI-VIII  Tojeść kropkowana to klasyk chętnie stosowany w ogrodach i parkach. Zniesie niemalże każde stanowisko – od w pełni słonecznego (wtedy ma oczywiście zwiększone zapotrzebowanie na wodę) do zacienionego. Kwiaty utrzymują się długo i są „koncentratem” słońca: dość duże, liczne, jaskrawożółte. W odmianie 'Variegata’ jasne obrzeżenie liści dodaje jeszcze więcej światła.

Primula rosea

Pierwiosnek różowy

Niewielki pierwiosnek o jaskraworóżowych, przyciągających wzrok kwiatach, które pojawiają się już wczesną wiosną. Stanowisko dla niej powinno być wilgotne, słoneczne lub lekko zacienione, gleba próchnicza.

Tricyrtis macrantha

Trójsklepka

Rzadka i poszukiwana przez kolekcjonerów odmiana trójsklepki o błyszczących, ciemnozielonych liściach i żółtych, dzwoneczkowatych, dużych w porównaniu z innymi trójsklepkami kwiatach.