Aruncus dioicus

Parzydło leśne

Roślina siedlisk cienistych i wilgotnych. Tworzy duże kępy; duże, białe, delikatne, zwracające uwagę kwiatostany wyniesione są ponad liście.

Eryngium agavifolium

Mikołajek agawolistny

Roślina architektoniczna, wyglądem przypominająca agawę – liście mieczowate, mięsiste, ostro piłkowane. Łodygi, na których wyniesione są atrakcyjne kwiatostany mogą osiągać nawet do 1,5 m, liście do około 50 cm.

Eryngium giganteum

Mikołajek olbrzymi

Roślina dwuletnia: w pierwszym roku wytwarza rozetę zielonych, mięsistych liści. W drugim roku na wysokiej, sztywnej łodydze pojawiają się srebrzyste kwiaty tak charakterystyczne dla mikołajków.

Eryngium variifolium

Mikołajek różnobarwny

Roślina atrakcyjna zarówno ze względu na kwiaty jak i liście – lśniące, ciemnozielone z białym rysunkiem. Kwiaty mają wartość florystyczną jako cięte, można je także suszyć albo zostawiać jako atrakcję ogrodu zimą.

Eupatorium maculatom var. rubra

Sadziec plamisty

Olbrzymia bylina tworząca krzaczaste zarośla – najchętniej w miejscu słonecznym, żyznym i wilgotnym. Swą nazwę zawdzięcza bordowym plamom na grubych łodygach. Wielkie, różowe kwiaty przyciągną do ogrodu tłumy owadów.

Euphorbia griffithii

Wilczomlecz Griffitha

Okazała bylina mogąca pełnić w ogrodzie rolę mniejszego krzewu – osiąga wzrost ok. 1m, ma zwarty pokrój. Fantastycznie prezentuje się zwłaszcza w okresie kwitnienia, gdy przyprószona kolorem pomarańczowym zieleń liści dostaje towarzystwo w postaci pomarańczowych kwiatów.

Geranium renardii

Bodziszek Renarda

Ciekawy bodziszek o brudnobiałych jakby popielatych kwiatach; liście stosunkowo grube z interesującą fakturą. Nadaje się do nasadzeń masowych – tworzy dość zwartą okrywę.

Gunnera manicata

Gunnera olbrzymia

Jej olbrzymie, mięsiste liście dorastają do 2 – 3 metrów i mogą dać schronienie kilku osobom. Jest wysadzana w wilgotnej, zasobnej glebie lub w dużych pojemnikach.

Hibiscus moscheutos

Hibiskus bylinowy

Hibiskus bylinowy, hibiskus błotny, ketmia – jedna z najciekawszych roślin, jakie ostatnio trafiły do naszych ogrodów. Przeważnie białe, różowe lub karminowe kwiaty osiągają od 20 do 30 cm średnicy.

Lysimachia punctata „Variegata”

Tojeść kropkowana pstra „Variegata”

Tojeść kropkowana to klasyk chętnie stosowany w ogrodach i parkach. Zniesie niemalże każde stanowisko – od w pełni słonecznego (wtedy ma oczywiście zwiększone zapotrzebowanie na wodę) do zacienionego. Kwiaty utrzymują się długo i są „koncentratem” słońca: dość duże, liczne, jaskrawożółte.

Primula rosea

Pierwiosnek różowy

Niewielki pierwiosnek o jaskraworóżowych, przyciągających wzrok kwiatach, które pojawiają się już wczesną wiosną. Stanowisko dla niej powinno być wilgotne, słoneczne lub lekko zacienione, gleba próchnicza.

Tricyrtis macrantha

Trójsklepka

Rzadka i poszukiwana przez kolekcjonerów odmiana trójsklepki o błyszczących, ciemnozielonych liściach i żółtych, dzwoneczkowatych, dużych w porównaniu z innymi trójsklepkami kwiatach.