W naturze lotosy występują na kontynencie azjatyckim (Nelumbo nucifera) i amerykańskim (Nelumbo lutea). Są bylinami – ich liście obumierają na zimę, roślina zimuje w postaci podziemnego kłącza. Pomimo mocnych skojarzeń z tropikami, są roślinami, które rosną również w zimniejszych strefach klimatycznych – w Ameryce lotosy można spotkać nawet w Kanadzie, w Azji – w Mandżurii. Lotosy zostały spopularyzowane jako rośliny ogrodowe dzięki wysiłkom hodowców takich jak Perry Slocum – uzyskali wiele odmian różnej wielkości, o kwiatach w wielu wariantach barwnych, pełne i pojedyncze.

W Europie chętnie uprawiane w pojemnikach (zwłaszcza odmiany miniaturowe).

/ Uprawa lotosów w pojemnikach »

 

Nelumbo „Chawan Basu”

Lotos „Chawan Basu”

Nieduża odmiana lotosu nadająca się do uprawy w dwudziestolitrowym pojemniku. Liście wyrastają na wysokość pół metra, mają średnicę 20 cm. Kwiaty bladoróżowe z ciemniejszym brzegiem płatków.

Nelumbo lutea

Lotos żółty, lotos amerykański

Kwiaty bladożółte, pachnące. Liście wystają ponad wodę. Krzyżowany z lotosami tropikalnymi i wykorzystywany w ten sposób do uzyskiwania mrozoodpornych lotosów o dużych, kolorowych kwiatach.

Nelumbo „Momo Botan”

Lotos „Momo Botan”

„Momo Botan” to karłowata odmiana azjatyckiego lotosu. Jest łatwiejszy w uprawie i utrzymaniu niż pozostałe oferowane lotosy. Bardzo atrakcyjne, różowe kwiaty są wielopłatkowe i długo się utrzymują.