Lotos żółty
Udały nam się w tym roku lotosy – właśnie zakwitł Nelumbo lutea i miniaturowy Nelumbo ‚Momo Botan’.  Wczesną wiosną wysadziliśmy kłącza do dużych donic (nasze miały po 25l) z żyznym, mulistym podłożem. Poziom wody wynosił zaledwie kilkanaście centymetrów – lotosy nie powinny być sadzone głębiej. Talerzowate liście pojawiły się dość szybko i rosły z dnia na dzień. Uprawa lotosów jest o tyle trudna, że kłącza należy sadzić nie później niż w kwietniu, kiedy panują jeszcze przymrozki. Jeśli zrobimy to później roślina prawdopodobnie nie zakwitnie.

Nelumbo lutea wydaje się być obiecujący jako roślina do stawu ogrodowego: występuje w Ameryce Północnej, jego stanowiska naturalne znajdują się nawet w Minnesocie czy Michigan, gdzie panuje klimat zbliżony do polskiego.

Lotos ‚Momo Botan’ z kolei jest szczególnie interesujący dla właścicieli ogrodów czy nawet balkonów: jest miniaturą o pełnych kwiatach. Wystarczy mu pojemnik około 15-litrowy, silne nasłonecznienie i ochrona przed wiosennymi przymrozkami.

 

Lotos 'Momo Botan'