W naturze lotosy występują na kontynencie azjatyckim (Nelumbo nucifera) i amerykańskim (Nelumbo lutea). Są bylinami – ich liście obumierają na zimę, roślina zimuje w postaci podziemnego kłącza. Pomimo mocnych skojarzeń z tropikami, są roślinami, które rosną również w zimniejszych strefach klimatycznych – w Ameryce lotosy można spotkać nawet w Kanadzie, w Azji – w Mandżurii. Lotosy zostały spopularyzowane jako rośliny ogrodowe dzięki wysiłkom hodowców takich jak Perry Slocum – uzyskali wiele odmian różnej wielkości, o kwiatach w wielu wariantach barwnych, pełne i pojedyncze.

W Europie chętnie uprawiane w pojemnikach (zwłaszcza odmiany miniaturowe).

/ Uprawa lotosów w pojemnikach »

 

Nelumbo „Chawan Basu”

Nelumbo „Chawan Basu”

Lotos „Chawan Basu”

Nieduża odmiana lotosu nadająca się do uprawy w dwudziestolitrowym pojemniku. Liście wyrastają na wysokość pół metra, mają średnicę 20 cm. Kwiaty bladoróżowe z ciemniejszym brzegiem płatków.

Nelumbo „Crystal Beauty”

Nelumbo „Crystal Beauty”

Lotos „Crystal Beauty” („Bing Jiao”)

Nieduża odmiana lotosu nadająca się do uprawy w dwudziestolitrowym pojemniku. Liście wyrastają na wysokość pół metra, mają średnicę 20 cm. Kwiaty kremowe, półpełne.

Nelumbo „Empress”

Nelumbo „Empress”

Lotos „Empress”

Odmiana „Empress” ma kwiaty duże (nawet do 30 cm średnicy), białe z różowymi końcówkami, wyniesione ponad wodę.

Nelumbo „First Lady”

Nelumbo „First Lady”

Lotos „First Lady”

Odmiana „First Lady” (nazwana na cześć Hillary Clinton) ma kwiaty jednolicie różowe, wyniesione ponad wodę.

Nelumbo lutea

Nelumbo lutea

Lotos żółty, lotos amerykański

Kwiaty bladożółte, pachnące. Liście wystają ponad wodę. Krzyżowany z lotosami tropikalnymi i wykorzystywany w ten sposób do uzyskiwania mrozoodpornych lotosów o dużych, kolorowych kwiatach.

Nelumbo „Momo Botan”

Nelumbo „Momo Botan”

Lotos „Momo Botan”

„Momo Botan” to karłowata odmiana azjatyckiego lotosu. Jest łatwiejszy w uprawie i utrzymaniu niż pozostałe oferowane lotosy. Bardzo atrakcyjne, różowe kwiaty są wielopłatkowe i długo się utrzymują.

Nelumbo „Mrs. Perry D. Slocum”

Nelumbo „Mrs. Perry D. Slocum”

Lotos „Mrs. Perry D. Slocum”

Odmiana „Mrs. Perry D. Slocum” ma kwiaty podwójne, zmienne – w ciągu kilku dni kwitnienia przebarwiają się od różu do morelowego, wyniesione ponad wodę. Odmiana polecana dla naszego klimatu.