Mokra łąka – krajobraz przedindustrialnej rzeczywistości. Zapachy, kolory, faktura, uwijające się owady na niektórych obszarach zostały całkowicie wyparte przez zaawansowane, stechnologizowane rolnictwo. Krajobraz mokrej łąki można odtworzyć nawet na obficie podlewanym trawniku (warunkiem jest koszenie raz w roku – jesienią). Wiele mokrych łąk znajduje się w strefie przejściowej między zbiornikiem wodnym a uprawami rolniczymi tworząc ekoton. Taka łąka stanowi „kordon sanitarny” – wyłapuje sporo spływających z pól biogenów, które dzięki temu nie dostają się do zbiornika wodnego.

Rośliny, które znalazły się w tej kategorii to także doskonały wybór do ogrodów deszczowych – są przystosowane do zmiennego poziomu wody; większość z nich bardzo dobrze znosi zarówno okresowe zalewanie jak i podsychanie.

 

 

Achillea ptarmica

Achillea ptarmica

Krwawnik kichawiec

Lubi gleby lekkie, na mokrej łące można ją umieścić na obrzeżach lub w partiach wyższych i dzięki temu bardziej suchych. Białe kwiaty zebrane w koszyczki pojawiają się masowo w pełni lata, przy ciepłej jesieni zakwita powtórnie.

Alchemilla mollis

Alchemilla mollis

Przywrotnik ostroklapowy

Popularna roślina okrywowa na „trudne stanowiska”: dobrze znosi niemal każde warunki. Liście jasnozielone, matowe, pokryte są drobnymi włoskami. Kwiaty zielonkawe, bardzo liczne.

Allium angulosum

Allium angulosum

Czosnek kątowaty

W Polsce można spotkać ten czosnek na mokrych łąkach, częściej w południowej części kraju i w dolinach rzek (Bug, Odra, Wisła). W okresie kwitnienia chętnie odwiedzany przez błonkoskrzydłe i motyle.

Angelica archangelica

Angelica archangelica

Arcydzięgiel litwor

Objęta w Polsce częściową ochroną: przez jednych tępiona jako barszcz Sosnowskiego, przez innych pozyskiwana jako materiał zielarski. Na wilgotnej łące wspaniała roślina architektoniczna – wysoka, pokaźna. Jest rośliną dwuletnią.

Asclepias tuberosa

Asclepias tuberosa

Trojeść bulwiasta

Ognistopomarańczowe kwiaty wabią liczne pszczoły i motyle – niewiele innych roślin może z nią konkurować pod względem owadzich wielbicieli. Wymaga miejsca ciepłego, słonecznego i dobrze zdrenowanego (jest wrażliwa zwłaszcza na zimowe podmakanie).

Briza media

Briza media

Drżączka średnia

Niewysoka trawa występująca na wilgotnych łąkach. Jej niezwykle delikatne i dekoracyjne kwiatostany dodają łące dynamiki: drżą przy najlżejszym nawet podmuchu wiatru.

Caltha palustris

Caltha palustris

Kaczeniec błotny

Jaskrawożółte kwiaty kaczeńca na podmokłych łąkach, w rowach i na brzegach strumieni to niechybna oznaka nadchodzącej wiosny. Są źródłem nektaru dla pierwszych „pozimowych” pszczół. Kaczeniec rośnie w kępach, osiąga wzrost od 15 do 60 cm.

Carum carvi

Carum carvi

Występuje pospolicie w całej Polsce, popularna roślina przyprawowa i lecznicza. Na łące można go poznać po pierzastych liściach i białych baldachowatych kwiatach. Roślina dwuletnia: dopiero w drugim roku wykształca kwiaty i nasiona po czym zamiera.

Centaurea jacea

Centaurea jacea

Rozpowszechniony w całej Polsce (i na świecie – jest to gatunek kosmopolityczny), trudno wyobrazić sobie bez niego łąkę, miedzę czy przydrożne zarośla. Kwiaty fioletoworóżowe są miododajne – wabią pszczoły i motyle.

Cirsium palustre

Cirsium palustre

Ostrożeń wyróżnia się pośród łąkowej ciżby już od wczesnych stadiów swojego istnienia. Młodociana rozeta rozrasta się starannie na planie koła nie tolerując obcych w zasięgu swoich sztyletowatych, pokrytych kutnerem i zaostrzonych liści.

Dactylorhiza majalis

Dactylorhiza majalis

Kukułka szerokolistna to rodzimy storczyk o prostej, grubej łodydze, na której szczycie w maju pojawiają się różowe kwiaty zebrane w zwarty kłosowaty kwiatostan.

Dianthus superbus

Dianthus superbus

Goździk pyszny

Wspaniały goździk, gość mokrych łąk. Pyszne, niezwykle finezyjnie powycinane kwiaty wyniesione są dość wysoko nad rozetę lancetowatych liści. Pachnie słodko i niezwykle intensywnie.

Epilobium angustifolium

Epilobium angustifolium

Wierzbówka kiprzyca

Okazała bylina, prawdziwa ozdoba krajobrazu. Entuzjaści przypisują jej wiele zalet medycznych i kulinarnych. Purpurowe kwiaty są atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół. Lubi podłoże bogate w azot.

Epipactis palustris

Epipactis palustris

Kruszczyk błotny

Kruszczyk błotny to jeden z piękniejszych rodzimych storczyków. Spotkać go można na mokrych łąkach, torfowiskach, łęgach i innych otwartych obszarach przynajmniej okresowo podmokłych.

Eriophorum angustifolium

Eriophorum angustifolium

Wełnianka wąskolistna

Wełnianki to rośliny zupełnie niepozorne, wyglądające niemalże jak najzwyklejsza trawa dopóki nie zakwitną. Rosną na bagnach, kwitną białą bawełną.

Eriophorum latifolium

Eriophorum latifolium

Wełnianka szerokolistna

Wełnianki to rośliny zupełnie niepozorne, wyglądające niemalże jak najzwyklejsza trawa dopóki nie zakwitną. Rosną na bagnach i gdy masowo kwitną białą bawełną bagno wygląda jakby ktoś poprzyczepiał do źdźbeł trawy małe kłębuszki waty.

Eriophorum vaginatum

Eriophorum vaginatum

Wełnianka pochwowata

Wełnianki to rośliny zupełnie niepozorne, wyglądające niemalże jak najzwyklejsza trawa dopóki nie zakwitną. Rosną na bagnach, kwitną białą bawełną.

Eupatorium cannabinum

Eupatorium cannabinum

Sadziec konopiasty

Olbrzymia bylina tworząca krzaczaste zarośla – najchętniej w miejscu słonecznym, żyznym i wilgotnym. Odpowiednia roślina na mokrą łąkę, skraj rowu, strumienia, stawu. Piękne różowe kwiatostany wabią motyle i pszczoły.

Euphorbia palustris

Euphorbia palustris

Wilczomlecz błotny

Wilczomlecz wymagający wilgotnego podłoża, okazała bylina porastającą w naturze wilgotne łąki, brzegi zbiorników wodnych, podmokłe lasy. Występuje również w Polsce, jest jednak na tyle rzadki, że został wpisany na Czerwoną listę roślin.

Filipendula ulmaria

Filipendula ulmaria

Wiązówka błotna

Duża bylina o walorach architektonicznych – w założeniu ogrodowym może pełnić rolę krzewu. W naturze najczęściej można ją spotkać na podmokłych łąkach. Drobne kremowe kwiaty zebrane w bogate, złożone wiechy przyciągają gromady owadów.

Fritillaria meleagris

Fritillaria meleagris

Szachownica kostkowata

Szachownica kostkowata – nazwę zawdzięcza zadziwiającemu rysunkowi kratki na swych dużych kwiatach w odcieniach fioletu i bieli. Lubi stanowiska wilgotne i półcieniste.

Galium mollugo

Galium mollugo

Przytulia zwyczajna

Skromna roślina o licznych, niedużych, czysto białych kwiatkach – na łące w apogeum kwitnienia tworzą białe chmury. Płożąca, ewentualnie wspierająca się na wyższych roślinach sąsiadujących. Miododajna, wabi pszczoły i motyle.

Geranium palustre

Geranium palustre

Bodziszek błotny

Wspaniale ożywi „nudną” ścianę zieleni utworzoną przez trzciny i pałki wodne. Wysadzone w strefie bagiennej będzie wspinać się po wyższych roślinach i użyczać im swoich jaskrawych, różowych kwiatów.

Geranium pratense

Geranium pratense

Bodziszek łąkowy

Bodziszek często spotykany w Polsce – typowy dla mokrych łąk, rowów, skrajów dróg. Nieoceniony w naturalistycznych założeniach ogrodowych – przez całe lato obecne są jasnofioletowe kwiaty a wraz z nimi uwijające się trzmiele, pszczoły i motyle.

Geum rivale

Geum rivale

Kuklik zwisły

Rodzima bylina siedlisk wilgotnych i mokrych; spotykana pospolicie w całej Polsce w wilgotnych lasach, na mokrych łąkach ziołoroślowych, na brzegach cieków wodnych.

Gladiolus imbricatus

Gladiolus imbricatus

Mieczyk dachówkowaty

Gatunek rodzimy, występujący na mokrych łąkach – jednak na stanowiskach naturalnych coraz mniej liczny, zagrożony. Tworzy w naturze i w warunkach ogrodowych skupiska składające się z roślin dorastających do 80 cm. Kwitnie z początkiem lata.

Gladiolus palustris

Gladiolus palustris

Mieczyk błotny

Tworzy w naturze i w warunkach ogrodowych skupiska składające się z roślin dorastających do 80 cm. Kwitnie z początkiem lata.

Gratiola officinalis

Gratiola officinalis

Konitrut lekarski

Skromna roślina o niepozornych, białych kwiatkach i niczym niewyróżniających się liściach. Dzięki zdolności życia zarówno na wilgotnych stanowiskach na lądzie jak i w płytszej wodzie, konitrut jest niezastąpiony do maskowania brzydkich brzegów.

Hypericum tetrapterum

Hypericum tetrapterum

Dziurawiec skrzydełkowaty

Roślina o pokroju wyprostowanym, w odpowiednich warunkach piękny łąkowy soliter. Kwiaty żółte, później dekoracyjne owocostany zabarwione na czerwono. Występuje na mokrych łąkach, torfowiskach, rowach.

Juncus effusus

Juncus effusus

Występuje na terenach mokrych i wilgotnych na całej kuli ziemskiej, najchętniej tam, gdzie gleby są ciężkie, zbite. Tworzy gęste, regularne kępy szydlastych liści.

Juncus inflexus

Juncus inflexus

Sit siny

Występuje na terenach mokrych i wilgotnych na całej kuli ziemskiej, najchętniej tam, gdzie gleby są ciężkie, zbite. Tworzy gęste, regularne kępy sinoniebieskich, szydlastych liści.

Lathyrus palustris

Lathyrus palustris

Groszek błotny

W Polsce wciąż jeszcze spotykany, od 2014r. znajduje się pod ochroną. Polecamy na miejsca zdecydowanie wilgotne i słoneczne. Jest byliną, dodatkowo można liczyć na to, że będzie się rozsiewał.

Lotus uliginosus

Lotus uliginosus

Komonica błotna

Jedna z piękniejszych roślin podmokłej łąki: w okresie kwitnienia zabarwia łąkę żółcią. Kwiaty mają (oprócz florystycznego) wartość pszczelarską i szerzej ekologiczną – wabiąc na łąkę wiele pożytecznych owadów.

Lychnis flos-cuculi

Lychnis flos-cuculi

Firletka poszarpana

Łąka porośnięta firletką przebarwia się w okresie jej kwitnienia na różowo. W okresie kwitnienia odwiedzana przez niezliczone owady.

Lychnis flos cuculi „Nana”

Lychnis flos cuculi „Nana”

Firletka poszarpana miniaturowa „Nana”

Łany kwiatów firletki na wilgotnej łące powodują, że cała łąka staje się różowa. Można ją sadzić masowo na koszonych, naturalistycznych łąkach obok bodziszka, wiązówki, kaczeńców albo tylko pojedyncze rośliny jako akcent urozmaicający obrzeże sadzawki.

Lychnis viscaria

Lychnis viscaria

Firletka smółka

Występuje na łąkach (suche partie), uprawiana w ogrodach. W większych nasadzeniach kwiaty tej firletki tworzą gęstą, intensywnie różową chmurę.

Lysimachia vulgaris

Lysimachia vulgaris

Tojeść pospolita

Roślina rodzima i dość pospolita w całej Polsce. Wymaga stanowiska stale wilgotnego, jest charakterystyczna dla mokrej łąki (w jej sąsiedztwie często można też spotkać wiązówkę).

Lythrum salicaria

Lythrum salicaria

Krwawnica pospolita

Rodzima bylina występująca na mokrych łąkach. Karminowe kwiaty zebrane są w kłosach do 30 cm długości – istnieją także odmiany ogrodowe (np. ‚Robert’) o dłuższym i pełniejszym kwiatostanie. Wabią pszczoły i motyle.

Lythrum salicaria „Elfen Spiele”

Lythrum salicaria „Elfen Spiele”

Krwawnica pospolita "Elfen Spiele"

rodzina: Lythraceaepochodzenie: kultywar stanowisko: słoneczne, półcieniste; mokrewysokość: 60-150 cmkwitnienie: VII-IX Białokwiatowa odmiana popularnej krwawnicy o karminowych kwiatach – wyglądają wspaniale wysadzone obok siebie. Białokwiatowa odmiana wyselekcjonowana została w Niemczech, jej nazwa oznacza „zabawy elfów”. Podobnie jak gatunek, bardzo dobrze daje sobie radę na stanowisku mokrym, znosi też wahania wilgotności podłoża – jest trafnym wyborem do ogrodu deszczowego. Roślina […]

Mentha aquatica

Mentha aquatica

Mięta nadwodna

Uniwersalna roślina wodna do każdego rodzaju zbiornika. Mięta jest niezwykle tolerancyjna na warunki, w jakich przychodzi jej rosnąć. Dzięki bujnej wegetacji szybko zagospodaruje nowo założony staw; czyści wodę z nadmiaru związków pokarmowych.

Mentha cervina

Mentha cervina

Mięta jelenia

Pięknie pachnąca mięta o podłużnych liściach (można wykorzystywać w kuchni). Niższa i nie tak intensywnie rosnąca jak mięta nadwodna – trzyma się raczej w kępie, nie wędruje. Kwitnie bardzo obficie.

Molinia caerulea

Molinia caerulea

Trzęślica modra

Trawa rozpowszechniona niemal na całym świecie. Występuje na mokrych łąkach o glebach żyznych i kwaśnych wchodząc w skład zespołu zwanego „łąką trzęślicową”.

Myosotis palustris

Myosotis palustris

Niezapominajka błotna

Niezapominajka to roślina najczęściej chyba kojarzona z leśnymi strumykami, brzegami potoków. Charakterystyczne błękitne kwiaty z żółtym oczkiem nie dają o sobie zapomnieć.

Polemonium caeruleum

Polemonium caeruleum

Wielosił błękitny

Świetna roślina na wilgotne łąki, brzegi stawów – podłoże nie może podsychać. Bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację.

Polygonum bistorta

Polygonum bistorta

Rdest wężownik

Bladoróżowe kwiaty utrzymywane pionowo na stosunkowo sztywnych łodyżkach pośród traw mokrej łąki. Kwitnie obficie. Idealna bylina do naturalistycznych nasadzeń okołowodnych.

Ranunculus lingua „Grandiflora”

Ranunculus lingua „Grandiflora”

Jaskier wielkokwiatowy „Grandiflora”

rodzina: Ranunculaceae stanowisko: słoneczne, półcieniste; wilgotne, mokre, woda do 10 cm wysokość: 50-80 cm kwitnienie: VI-VIII

Sanguisorba officinalis

Sanguisorba officinalis

Krwiściąg lekarski

W zespole roślin łąkowych znana i ceniona dla wielu zalet użytkowych, a dla miłośników łąkarskiego hobby również ceniona ze względu na urodę. Dla zwierząt gospodarskich ceniona za dodatek dietetyczny w sianie.

Solanum dulcamara

Solanum dulcamara

Psianka słodkogórz

Rodzima bylina występująca na brzegach zbiorników wodnych, strumyków, rowów, na podmokłych łąkach. Kwiaty drobne, ale wyraziste – fioletowe z żółtym słupkiem i pręcikami. Bardzo dekoracyjne są pojawiające się po ich przekwitnięciu różnokolorowe owoce.

Stachys officinalis

Stachys officinalis

Czyściec lekarski

W naturalistycznym ogrodzie ujmuje jasnofioletowymi kwiatkami. Często stosowana w medycynie ludowej i zielarstwie.

Succisia pratensis

Succisia pratensis

Czarcikęs łąkowy

Roślina charakterystyczna dla wilgotnych łąk trzęślicowych, często spotykana także na skrajach lasów i zarośli. Kulki niebieskich lub fioletowych kwiatów unoszą się wśród traw wabiąc owady. Roślina zielarska.

Symphytum officinale

Symphytum officinale

Żywokost lekarski

Roślina okazała; w bardzo dobrych warunkach bywa inwazyjna, choć w założeniu łąkowym jest poskramiana przez sąsiadujące gatunki roślin. Liście duże, szorstkie, ciemnozielone, kwiaty lila, rzadziej białe lub kremowe na wysokich, masywnych, wysokich nawet do 1m łodygach.

Thalictrum lucidum

Thalictrum lucidum

Rutewka wąskolistna

rodzina: Ranunculaceae stanowisko: wilgotne łąki, niskie torfowiska, zarośla, brzegi rzek wysokość: 60 – 150 cm kwiat: żółty kwitnienie: VI – VIII Pierzaste liście i puszyste, kremowożółte kwiaty – rutewka wspaniale zagospodarowuje przestrzeń. Potrzebuje  stanowiska raczej wilgotnego, dostosowuje się za to do warunków świetlnych (od pełnego nasłonecznienia po cień). Obficie się rozsiewa – idealna roślina na […]

Thelypteris palustris

Thelypteris palustris

Nerecznica błotna

Rodzima paproć wilgotnych siedlisk – torfowiska, lasy łęgowe, skraje podmokłych łąk. Należy sadzić narecznicę w podłożu o kwaśnym odczynie, w miejscu podmokłym.

Trollius europaeus

Trollius europaeus

Pełnik europejski

Pełnik europejski to gatunek rodzimy – kiedyś często obecny na mokrych łąkach i wzdłuż strumieni, dziś spotykany coraz rzadziej, objęty ochroną. Nazywany pełnikiem dla swego pełnego, kulistego kwiatu. Jest też symbolem ziemi kłodzkiej.

Valeriana officinalis

Valeriana officinalis

Kozłek lekarski

Roślina o białych kwiatach – w wilgotnym naturalistycznym ogrodzie utrzymywanym w charakterze mokrej łąki dodaje lekkości. Jej kwiaty unoszą się ponad łąką na różnych wysokościach.