Briza media

Drżączka średnia

Niewysoka trawa występująca na wilgotnych łąkach. Jej niezwykle delikatne i dekoracyjne kwiatostany dodają łące dynamiki: drżą przy najlżejszym nawet podmuchu wiatru.

Carex acuta, syn. C. gracilis

Turzyca błotna

Turzyca występująca na mokrych łąkach, brzegach zbiorników wodnych całej Europy. Preferuje stanowisko zaciszne o zasobnym, mulistym podłożu. Spotykana na zbiornikach zarastających.

Carex acutiformis

Turzyca błotna

Turzyca występująca na mokrych łąkach, brzegach zbiorników wodnych całej Europy. Preferuje stanowisko zaciszne o zasobnym, mulistym podłożu. Spotykana na zbiornikach zarastających.

Carex flava

Turzyca żółta

Niska turzyca o złotożółtych liściach i sympatycznych, gwiazdkowatych kwiatostanach, które pojawiają się już od maja i trwają nawet do następnego sezonu wegetacyjnego. Lubi stanowisko słoneczne, zdecydowanie mokre (także okresowo zalewane) i raczej żyzne.

Carex paniculata

Turzyca prosowa

Występuje na terenie całej Polski na mokradłach, brzegach zbiorników wodnych. Wspaniała turzyca o pięknym pokroju, przydatna do obsadzania stawów o charakterze naturalistycznym, mokrych łąk, stref czyszczących w stawach i sadzawkach.

Carex pendula

Turzyca zwisła

Turzyca występująca na terenach mokrych w całej niemal Europie (z wyjątkiem regionów wschodnich i północnych). Liście i długie kłosy są charakterystycznie łukowato wygięte. Tworzy gęste zimozielone kępy.

Carex pseudocyperus

Turzyca nibyciborowata

Kosmopolityczna, pospolita na terenie całej Polski: na mokradłach, rowach, płytkich brzegach zbiorników wodnych. Rośnie w kępach. Preferuje siedliska zasobne. Często spotykana jako składnik pła na jeziorach zarastających.

Eriophorum latifolium

Wełnianka szerokolistna

Wełnianki to rośliny zupełnie niepozorne, wyglądające niemalże jak najzwyklejsza trawa dopóki nie zakwitną. Rosną na bagnach i gdy masowo kwitną białą bawełną bagno wygląda jakby ktoś poprzyczepiał do źdźbeł trawy małe kłębuszki waty.

Glyceria maxima

Manna mielec, manna wodna

Ekspansywna trawa występująca powszechnie w miejscach mokrych i podmokłych, na brzegach stawów, jezior i rzek. Szczególnie chętnie występuje tam, gdzie podłoże jest zasobne; rozrasta się szybko tworząc monokulturę.

Miscanthus giganteus

Miskant okazały

Olbrzymi mieszaniec pomiędzy Miscanthus sinensis a M. sacchariflorus. Liście dość szerokie z wyraźnym białym nerwem po środku. Świetnie nadaje się na egzotycznie wyglądające żywopłoty lub jako soliter w dużym ogrodzie.

Molinia caerulea

Trzęślica modra

Trawa rozpowszechniona niemal na całym świecie. Występuje na mokrych łąkach o glebach żyznych i kwaśnych wchodząc w skład zespołu zwanego „łąką trzęślicową”.

Phalaris arundinacea

Mozga trzcinowata

Trawa występująca niemal na całej kuli ziemskiej, na terenach mokrych lub okresowo zalewanych, najczęściej żyznych i bardzo  żyznych – bogatych w azot. Uprawiana jako trawa pastewna, zwłaszcza na podmokłych terenach. W naturze występuje na obrzeżach wód i w lasach łęgowych (dość dobrze rośnie na stanowiskach ocienionych). Wchodzi w skład szuwaru mozgowego obok takich gatunków jak m.in.: żabieniec, babka wodna, manna mielec, trzcina pospolita, pałka szerokolistna, knieć błotna, krwawnica pospolita, kosaciec żółty, niezapominajka.

Scirpus mucronatus

Oczeret sztyletowaty

Roślina z rodziny ciborowatych dorastająca do 1 metra. Nazwa wzięła się od trójkanciastej, ostro zakończonej łodygi przypominającej sztylet. Oczeret ten został wpisany do Czerwonej Księgi Roślin – grozi mu wyginięcie.

Scirpus sylvaticus

Sitowie leśne

Scirpus sylvaticus – sitowie leśne rodzina: Cyperaceae stanowisko: słoneczne, półcieniste; wilgotne (toleruje okresowe przesuszenie) wysokość: do 120 cm kwitnienie: VI-VII Szerokie, płaskie (ok. 1,5 cm), jasnozielone liście tworzą zwarte duże kępy. Występuje na mokrych łąkach, łęgach, na terenach okresowo zalewanych, na brzegach wód. Rozrasta się przy pomocy silnych kłączy. Dobry wybór do ogrodów deszczowych (toleruje […]