Cypripedium flavum w ogrodzie
Cypripedium flavum w ogrodzie

Obuwiki kwitnące w naszym ogrodzie zawsze przyciągają uwagę odwiedzających: wciąż są roślinami uważanymi za egzotyczne, prestiżowe i trudne.

Ważne, by sadzić je we właściwym czasie: gdy kłącza są uśpione – od jesieni do wczesnej wiosny (w tym czasie oferujemy je w naszym sklepie wysyłkowym www.sadzawka.pl). Powinny rosnąć w miejscu ocienionym i dobrze zdrenowanym.

Cypripedium calceolus
Obuwik pospolity, Cypripedium calceolus

Uprawa

Uprawa większości z nich nie jest trudna, są to rośliny wdzięczne i stosunkowo łatwe jeśli zaspokoi się ich podstawowe wymagania: umiarkowany cień, wilgotna lecz przepuszczalna gleba zawierająca wolno rozkładający się nawóz. Stosujemy mieszankę ziemi ogrodowej z kompostem liściowym i keramzytem, perlitem lub żwirem dla rozluźnienia struktury, zasilamy je wiosną wolno  rozkładającym się nawozem typu Osmocote lub mączką kostną czy rogową. W przypadku naszego rodzimego storczyka pospolitego (C. calceolus) oraz chińskiego C. fasciolatum należy pamiętać o dodatku wapnia.  W poszukiwaniu cienia dla obuwików należy unikać zbyt bliskiego sąsiedztwa dużych drzew i krzewów, które konkurowałyby z nimi o wodę i składniki odżywcze.

ikona pdf

Obuwiki
» PDF 1,4 MB


Do najłatwiejszych w uprawie należą Cypripedium reginae, C. macranthos i C. ventricosum – odporne na najniższe temperatury i tolerancyjne w kwestii składu podłoża, wilgotności.

Cypripedium reginae
Obuwik królewski, Cypripedium reginae
Cypripedium macranthos
Cypripedium macranthos
Cypripedium ventricosum
Cypripedium ventricosum

Wybarwienie i kształt kwiatów u wielu obuwików nie jest stabilny, wariacje kolorystyczne warżki i działek kielicha mogą nawet znacznie odbiegać od prezentowanych zdjęć. Większość spotykanych w handlu obuwików to siewki (wyprowadzane w laboratoriach lub specjalistycznych ogrodnictwach) – każda ma prawo do indywidualizmu; identyczne jak roślina mateczna są tylko laboratoryjne klony.

Cypripedium flavum - obuwik o żółtych lub zielonkawych kwiatach
Cypripedium flavum – obuwik o żółtych lub zielonkawych kwiatach
Cypripedium flavum o białych kwiatach
Cypripedium flavum o białych kwiatach


Większość obuwików rośnie w zwartych kępach, dodając co roku kolejne przyrosty. Nie należy do nich obuwik kropkowany (C. guttatum) – jego kłącza wędrują, zdarza nam się odkrywać go w kolejnym sezonie całkiem daleko od miejsca, w którym sadziliśmy roślinę mateczną.

Obuwik kropkowany
Obuwik kropkowany, Cypripedium guttatum


Idealny czas na zakupy nowych oraz dzielenie własnych obuwików to jesień i wczesna wiosna. Można wówczas przyjrzeć się korzeniom (roślina powinna być w stanie zimowego uśpienia) i prawidłowo je wysadzić: korzenie bez skracania należy rozłożyć w szerokim, płytkim (ok. 10-12 cm) dołku, pąki po przysypaniu powinny znaleźć się tuż pod ziemią. Całość można jeszcze okryć warstwą liści lub igliwia. Jeśli podłoże jest przepuszczalne, mróz na pewno im nie zaszkodzi.

Obuiki - kłącza
Kłącza obuwików wykopane w październiku, gotowe do dzielenia na pojedyncze rośliny.