W naszej kolekcji i ofercie znajdują się kosaćce wodne i wilgociolubne: japońskie, luizjańskie, syberyjskie oraz rodzimy kosaciec żółty. Są to wdzięczne rośliny ogrodowe, nie przysparzające problemów w uprawie.

Oferujemy je przede wszystkim jako materiał doniczkowy i sadzonki w multiplatach – naszą specjalizacją jest Iris pseudacorus i jego odmiana pstro listna. Sadzonki tych dwóch ostatnich dostarczamy niemal przez cały rok do obsadzania rekultywowanych zbiorników wodnych i parków, oczyszczalni ścieków, basenów kąpielowych. Wiosną dostarczamy też kłącza pozostałych gatunków irysów luzem (oferta skierowana do ogrodników).

 

 

Iris laevigata „Variegata”

Kosaciec gładki „Variegata”

Kosaciec gładki to obok I. pseudacorus bardzo pożądany gatunek irysa wodnego, który nawet zimę może spędzać w wodzie. Fioletowoniebieskie kwiaty dekorują sadzawkę na początku lata, przez cały sezon ozdobą są liście w szerokie biało-zielone pasy.

Iris pseudacorus

Kosaciec żółty

Jest w tej roślinie siła życiowa, szlachetność postaci i piękno kwiatów. Niezwykle szeroka amplituda możliwości i wytrzymałość przesądzają o wielorakich zastosowaniach w ogrodnictwie ozdobnym, działaniach proekologicznych, oczyszczalnictwie.

Iris sibirica „Kaboom”

Kosaciec syberyjski „Kaboom”

Odmiana o dużych, podwójnych (przeciętnie 9 do 12 płatków) granatowych kwiatach z wyraźnym fioletowym podbarwieniem (szczególnie w środku kwiatu). Kwiaty są kształtne, symetryczne, eleganckie. Odmiana wyróżniona w 2006r. przez Amerykańskie Towarzystwo Miłośników Irysów.

Iris sibirica „Rosy Bows”

Kosaciec syberyjski „Rosy Bows”

Niska i wielkokwiatowa odmiana kosaćca syberyjskiego. Duże kwiaty o pofałdowanych płatkach w kolorze fuksji osadzone są na krótkich łodygach; nie wystają ponad kępę liści ale dzięki swemu kolorowi są widoczne z daleka i stanowią mocny akcent w ogrodzie.

Iris versicolor

Kosaciec różnobarwny

Kosaciec różnobarwny jest gatunkiem irysa, który w wodzie czuje się dobrze latem, zimą bezpieczniej jest jednak zapewnić mu suche „nogi”. Kwiaty nie należą do największych, kwitnie on za to bardzo obficie.