Rośliny okrywowe to przede wszystkim gatunki niewymagające i wykazujące dużą zdolność do rośnięcia w zwartej monokulturze. Okrywając spore połacie terenu rośliny te mogą spełniać wielorakie zadania: nie dają się wciskać gatunkom niepożądanym, chronią glebę przed erozją.

 

Asarum europaeum

Kopytnik pospolity

Kopytnik zawdzięcza swą nazwę kształtowi liści – jakby wyciętych na kształt kopytek. W głębokim cieniu drzew liściastych tworzy zwarty, gęsty kobierzec lśniących, ciemnozielonych (i zimozielonych) liści.

Dryopteris affinis

Nerecznica mocna

Paproć rozpowszechniona w liściastych i mieszanych lasach Europy i części Azji. Jedna z większych europejskich paproci: w wilgotnych lasach rejonu śródziemnomorskiego jej frondy mogą osiągać długość nawet 150-170cm.

Dryopteris carthusiana

Nerecznica krótkoostna

Paproć tolerancyjna na warunki, spotykana w wielu różnorodnych siedliskach: zarówno w lasach iglastych jak i mokrych łęgach na brzegu rzek i strumieni; generalnie preferuje gleby żyzne. Wzrost w zależności od warunków – od 10 cm do ponad 0,5 m. Liście koronkowe, ładnie powycinane.

Dryopteris wallichiana

Nerecznica Wallicha

Wspaniały gatunek nerecznicy – duża, o wyprostowanym pokroju. Rozwijające się liście są jasnozielone, ładnie kontrastujące z ciemnobrązową (prawie czarną) łodygą, z czasem ciemnieją i kontrast jest mniejszy. Wymaga gleby wilgotnej, zasobnej.

Epimedium rubrum

Epimedium czerwone

Roślina okrywowa o dość drobnych liściach, tworząca gęste i zwarte kępy. Wiosną (kwiecień) nad liśćmi pojawiają się masowo drobne, czerwone kwiaty. Liście są czerwono-zielone, jesienią czerwono-brązowe.

Geranium renardii

Bodziszek Renarda

Ciekawy bodziszek o brudnobiałych jakby popielatych kwiatach; liście stosunkowo grube z interesującą fakturą. Nadaje się do nasadzeń masowych – tworzy dość zwartą okrywę.

Hosta „Lancifolia”

Funkia „Lancifolia”

Średniej wielkości. Liście lancetowate, jednolicie zielone – bardzo dobra roślina okrywowa polecana szczególnie do dużych nasadzeń naturalistycznych. Fioletowe kwiaty wyniesione są wysoko ponad liście.

Maianthemum racemosum

Majówka groniasta

Niewymagająca, bylina podobna do kokoryczki. Łodyga wzniesiona, liście ciemnozielone, błyszczące, naprzemianległe, z ładnym łukowatym unerwieniem. Kwiaty promieniste białe lub kremowobiałe zebrane w złożone grona.

Mentha piperita „Chocolate”

Mięta pieprzowa 'Chocolate'

rodzina: Lamiaceae – jasnotowatestrefa mrozoodporności: 4 do 9stanowisko: słoneczne, półcieniste; mokre, płytka wodawysokość: 30-45 cm Mięta o lekko brązowym odcieniu liści i bardzo silnym, przyjemnym, miętowym aromacie. Bardzo dobrze nadaje się jako dodatek do chłodnych napojów i do sporządzania herbatek miętowych. W ogrodzie czuje się najlepiej w miejscu słonecznym, wilgotnym lub płytkiej wodzie. Szybko rozrasta się […]

Pulmonaria „Opal”

Miodunka „Opal”

Liście ciemnozielone, nakrapiane gęsto srebrnymi plamkami. Wiosną bladoniebieskie (prawie białe) i dość duże jak na miodunkę kwiaty. Jedna z najpiękniejszych odmian, niezwykle ujmująca.