Funkie to piękne byliny ogrodowe, które dzięki swojej różnorodności mogą stanowić dla każdego ogrodnika niewyczerpane źródło inspiracji: odmiany duże i małe, nadające się do dużego ogrodu, na niewielki balkon a nawet na liść cięty, wiele możliwych kombinacjach barwy liścia, rośliny o różnych wymaganiach co do miejsca wysadzenia, wspaniale znoszące cień ale także tolerujące miejsca nasłonecznione.

 

 

Hosta „Allegan Fog”

Funkia „Allegan Fog”

Jedyna w swoim rodzaju rodzaju hosta z zielonym brzegiem i białym środkiem usianym zielonymi plamkami. Pod koniec sezonu środek raczej jasno zielonkawy niż biały. Liść ostro zakończony, powykręcany.

Hosta „Ann Kulpa”

Funkia „Ann Kulpa”

Jedna z lepszych host z białym środkiem: liście mięsiste, grube. Środek początkowo jest kremowy, nawet lekko zielonkawy, z czasem się wybiela. Kwiaty prawie białe. Pokrój rozłożysty.

Hosta „Aqua Velva”

Funkia „Aqua Velva”

Kolor liści zmienia się od zielononiebieskiego do zdecydowanie ciemnozielonego. U starszych osobników liście grube, mięsiste, dość mocno unerwione, sprawiające wrażenie pomarszczonych, pogniecionych.

Hosta „Atlantis”

Funkia „Atlantis”

Duża odmiana. Liście grube, błyszczące, zielone, z szerokimi zielonkawożółtymi brzegami. Końcówki lekko powykręcane. Kwiaty jasnofioletowe na prawie metrowych łodygach – wyniesione wysoko ponad liście.

Hosta „August Moon”

Funkia „August Moon”

Klasyczna odmiana o złotożółtych liściach (wiosną zielonkawe, pod koniec sezonu złote, błyszczące). Kępy gęste, duże. Roślina pełna wigoru, bardzo dobrze znosi stanowisko słoneczne.

Hosta „Avocado”

Funkia „Avocado”

Świetna odmiana z pachnącymi kwiatami. Pochodzi od hosty Guacamole. Przepiękne liście w kolorze złoto-zielony z szerokim ciemnozielonym marginesem rozpływającym się do środka.

Hosta „Ayesha”

Funkia „Ayesha”

Piękna, nieduża hosta o mocno wydłużonych, żółtych liściach z ciemnozielonym brzegiem. Liście są błyszczące i masywne (odporne na ślimaki); żółty środek liścia będzie miał intensywniejszy kolor gdy „Ayesha” będzie rosła stanowisku odwiedzanym przez słońce.

Hosta „Azure Snow”

Funkia „Azure Snow”

Duża, architektoniczna funkia o wielkich, płaskich, podłużnych, zwieszających się liściach. Kolor liści – od szarozielonego do niebieskiego. Idealna do dużych ogrodów i parków.

Hosta „Beach Boy”

Funkia „Beach Boy”

Sport Hosty „Dream Weaver” – liście równie grube, ładnie wykrojone, z wydłużoną, spiczastą i lekko wykręconą końcówką. Złoty środek „Beach Boya” jest większy niż u „Dream Weaver”. Białe kwiaty. Odporna na ślimaki.

Hosta „Beet Salad”

Funkia „Beet Salad”

Niezwykła zielona hosta: jej ogonki liściowe i łodygi kwiatowe są intensywnie czerwone/buraczkowe. Na brzegu liści można zauważyć wąziutki buraczkowy otok. Po polsku nazywałaby się pewnie „botwinka”.

Hosta „Blond Elf”

Funkia „Blond Elf”

Złota miniaturka (liście osiągają do 10 cm długości), tolerująca poranne słońce – blaszka liściowa nie jest zbyt masywna zatem w pełnym słońcu może być podatna na przesychanie.

Hosta „Blue Mouse Ears”

Funkia „Blue Mouse Ears”

Urocza miniaturka o grubych niebieskich liściach, okrągłych, lekko pofałdowanych i wklęsłych. Nisko nad gęstymi kępami liści na krótkich i grubych łodyżkach w lipcu pojawiają się blado lawendowe, stosunkowo duże kwiaty.

Hosta „Catherine”

Funkia „Catherine”

Świetny sport H. 'Halcyon’ o niebieskim liściu z wąskim żółtym środkiem. Liście grube, o ładnym kształcie, kępa regularna, rozłożysta. Podobna do H. 'Touch of Class’.

Hosta „Cherry Berry”

Funkia „Cherry Berry”

Mała hosta o lancetowatych, białych liściach z szerokim, ciemnozielonym brzegiem. Dodatkowy kolor pochodzi od jaskrawo odcinających się na tle jasnych liści wiśniowo czerwonych łodyg liściowych i kwiatowych.

Hosta „Cherry Tart”

Funkia „Cherry Tart”

Mała ale pełna wigoru odmiana o liściach początkowo zielonkawych, później soczyście żółtych. Jej dodatkowym atutem są czerwone ogonki liściowe. Pomimo niewielkich rozmiarów, trudno nie dostrzec jej w ogrodzie, zwłaszcza w otoczeniu roślin o ciemnych liściach.

Hosta „Cloudburst”

Funkia „Cloudburst”

„Oberwanie chmury” – hosta o liściach okrągłych, mocno pomarszczonych, początkowo niebieskawych, pod koniec sezonu zielonych. Świetna, duża, choć na wrażenie trzeba poczekać.

Hosta „Colossal”

Funkia „Colossal”

Rzeczywiście jest kolosem, a przy tym ma liście o nerwach dość głęboko zatopionych w blaszce liściowej, podługowate (trochę jak wielkie jęzory). Dobrze zniesie nawet słoneczne stanowisko lub lekki cień.

Hosta „Dixie Chickadee”

Funkia „Dixie Chickadee”

Miniaturowa hosta o wąskich, kremowych liściach z ciemnozielonym brzegiem. Liście delikatnie poskręcane i pofalowane, na kremowym środku liczne zielone plamki i smugi. Liście grube (nie dają się ślimakom), pokryte woskowym nalotem. Pod koniec sierpnia na około 25 centymetrowych łodygach pojawiają się fioletowe kwiaty.

Hosta „Dress Blues”

Funkia „Dress Blues”

Liście sercowate, kształtne, regularne; niebieskie w kremowym brzegiem – jest to odmiana stara, ale bardzo elegancka. Dzięki grubym liściom odporna na ślimaki i dość odporna na bezpośrednie działanie słońca.

Hosta „El Capitan”

Funkia „El Capitan”

Urocza, średniej wielkości odmiana o sercowatych, ciemnozielonych liściach okolonych szerokim kremowym brzegiem. Liście mięsiste (dzięki temu jest odporna na ślimaki), mocno pomarszczone.

Hosta „Emerald Charger”

Funkia „Emerald Charger”

Liście mięsiste, złote, błyszczące, z bardzo szerokim brzegiem w dwóch odcieniach zieleni. Bardzo wyrazista, elegancka. Kwiaty pod koniec lata wyniesione wysoko ponad liście, pachnące. Przypomina H. „Cathedral Windows”, z tym, że liście z lekką falką, lub zakrętasem na końcówce.

Hosta „Emerald Necklace”

Funkia „Emerald Necklace”

Liście powykręcane, pomarszczone, stoją pionowo jakby ktoś niewidzialny trzymał je w garści. Wiosną środek jest biały a brzeg liścia zielony; z czasem kontrast ten zaciera się: środek liścia stopniowo zielenieje, by pod koniec sezonu wyróżniać się tylko trochę inną fakturą.

Hosta „Fire and Ice”

Funkia „Fire and Ice”

„Ogień i lód” – biało-zielone liście powykręcane jak płomienie. Piękna funkia dobrze znosząca nawet dość znaczne nasłonecznienie. Kremowy środek nieregularnie okolony ciemną zielenią, liście dość grube. Widać ją z daleka!

Hosta „Fire Island”

Funkia „Fire Island”

Bardzo specjalna odmiana: jaskrawożółte liście osadzone są na czerwonych ogonkach liściowych. Blaszka liściowa pofałdowana, z wierzchu błyszcząca a pod spodem matowa. Tworzy gęste, zwarte kępy.

Hosta „First Blush”

Funkia „First Blush”

Hosta o zaczerwienionych liściach – kolor z ogonków liściowych nachodzi na samą blaszkę liściową, brzegi liścia także zaczerwienione. Pochodzi od H. „Beet Salad” . Potrzebuje słońca do osiągnięcia najbardziej spektakularnego wybarwienia. W upalne lata będzie zielenieć.

Hosta „First Frost”

Funkia „First Frost”

Sport H. 'Halcyon’ o liściach niebieskich z żółtym brzegiem blednącym później do białego. Odmiana stosunkowo nowa, uznana za hostę roku 2010 i często typowana na jedną z najlepszych nowych odmian.

Hosta „First Mate”

Funkia „First Mate”

Niewielka odmiana o lancetowatych, delikatnie pofałdowanych liściach, kremowych z zielonym brzegiem. Liście charakteryzują się dość dużą mięsistością, blaszka jest wyraźnie nabłyszczona.

Hosta „Francee”

Funkia „Francee”

Klasyczna hosta o ciemnozielonych, błyszczących liściach obrzeżonych wąskim, białym regularnym paseczkiem. Pochodzi od H. fortunei 'Albomarginata’ i jest jej ulepszoną wersją. Dorosła kępa dość duża (ponad 0,5m).

Hosta „Fruit Cup”

Funkia „Fruit Cup”

Małe, ciemnozielone, okrągłe liście z ostrym koniuszkiem (jak łza). Miseczkowate. Kwiaty trochę jak u „mysich uszu” – stosunkowo duże, na krótkich, grubych pędach.

Hosta „Funny Bones”

Funkia „Funny Bones”

Liście żółto-zielone z falowanymi brzegami. Nazwa „Śmieszne kości”, bo przy nerwach wydaje się być jaśniejsza, bardziej żółta, jakby wyzierał szkielet. Sympatyczna niska lecz rozłożysta odmiana, której przyda się trochę słońca dla lepszego koloru.

Hosta „Glad Rags”

Funkia „Glad Rags”

Odmiana średniej wielkości o grubych liściach z zielonkawym środkiem i – w zależności od ilości światła – słonecznie żółtym lub kremowym, bardzo szerokim brzegiem. Bardzo wyrazista, ciepła, słoneczna. Liście pomarszczone. „Glad rags” to odświętne ubranie, wyjściowe ciuchy.

Hosta „Gold Regal”

Funkia „Gold Regal”

Wyniosła, wyprostowana, złocistozielone liście wzniesione ku niebu. Czuje się najlepiej w miejscu półcienistym, choć bardziej złocistego odcienia nabierze na stanowisku słonecznym.

Hosta „Gold Standard”

Funkia „Gold Standard”

Duża. Środek liścia początkowo jasnozielony potem złotożółty, z zielonym brzegiem. Dobrze radzi sobie w miejscach słonecznych – wówczas środek staje się bardzo jasny, prawie biały. Szybko się rozrasta.

Hosta „Grand Marquee”

Funkia „Grand Marquee”

Piękna odmiana wprowadzona do sprzedaży i opatentowana w 2001r. Bardzo podobna do H. „Touch of Class”: liście o żółtokremowym środku i szerokim niebieskim brzegu są grube i pięknie wykrojone, regularne.

Hosta „Guacamole”

Funkia „Guacamole”

Piękna, odwrócona wersja H. 'Fragrant Bouquet’ – jasnozielony środek (w kolorze avocado, z którego robi się sos guacamole) okolony ciemniejszym brzegiem. Kwiaty niemal białe, pachnące. Rośnie szybko.

Hosta „Guardian Angel”

Funkia „Guardian Angel”

Liść początkowo ma biały środek, z czasem pojawia się na nim coraz więcej „nacieków” od strony niebieskiego obrzeżenia, pod koniec okresu wegetacyjnego prawie całkiem niebieski. Liczne i duże białe kwiaty.

Hosta „Halcyon”

Funkia „Halcyon”

Niebieskie, sercowate liście o wyraźnym unerwieniu są na tyle grube, że nie poddają się ślimakom. Tworzy ładne, symetryczne kępy. Kwitnie obficie liliowymi kwiatami.

Hosta „Hi-Class”

Funkia „Hi-Class”

Średniej wielkości hosta o grubych, zielonych liściach z początkowo kremowym a później białym brzegiem. Ze względu na bardzo dobre tempo wzrostu szykowana na zastępcę „Patriota”. Krzyżówka Hosty „Colored Hulk” i H. „Halcyon”.

Hosta „Invincible”

Funkia „Invincible”

Invincible” czyli „Niezwyciężona”. Funkia średniej wielkości o zielonych, bardzo lśniących (jakby nabłyszczonych) liściach o lekko pofalowanych brzegach. Dość dobrze znosi słońce.

Hosta „Kanzi”

Funkia „Kanzi”

Mała, liście pofałdowane, lekko powykręcane, podłużne. Środek liścia zielony, brzeg kremowożółty. Ładnie przyrasta i dobrze znosi stanowisko słoneczne.

Hosta „Kiwi Spearmint”

Funkia „Kiwi Spearmint”

Sport H. undulata. Liście o białym środku i zielonym brzegu, mocno pofałdowane na brzegach. Biały środek liścia wraz z nadejściem lata robi się coraz bardziej zielonkawy (jakby zabrudzony zielenią) – roślina potrzebuje chlorofilu do wzrostu. Tworzy gęste kępy.

Hosta „Knockout”

Funkia „Knockout”

Funkia, która ma swoim wyglądem nokautować: szeroki kremowy brzeg okala niebieskawozielony środek. Liście grube, mięsiste, mocno pomarszczone. Brzegi mogą brązowieć w upalne lata.

Hosta „Lancifolia”

Funkia „Lancifolia”

Średniej wielkości. Liście lancetowate, jednolicie zielone – bardzo dobra roślina okrywowa polecana szczególnie do dużych nasadzeń naturalistycznych. Fioletowe kwiaty wyniesione są wysoko ponad liście.

Hosta „Lederhosen”

Funkia „Lederhosen”

„Lederhosen” to skórzane portki Tyrolczyka. Z liści tej hosty też można by takie szyć: liście są grube i mocne. Do tego mają dobry niebieskawy kolor, są błyszczące i lekko pokręcone jak u H. „Invincible”, której genu tu znajdziemy. Kwiaty pachną.

Hosta „Liberty”

Funkia „Liberty”

Duża, fantastyczna, ulepszona wersja H. „Sagae”: złoty brzeg jest u „Liberty” 3 razy szerszy niż u „Sagae”! Funkia ta rośnie co prawda bardzo wolno i rozwija swoje cechy stopniowo, z wiekiem; generalnie przyjmuje się, że osiąga dojrzałość dopiero w wieku 7 lat. Odporna na ślimaki.

Hosta „Lunar Orbit”

Funkia „Lunar Orbit”

Piękny sport H. 'August Moon’: liść o żółtym, lekko zielonkawym środku otoczony zielonym, nieregularnym brzegiem. Dzięki sporej grubości mocno unerwionych, pomarszczonych liści odporna na ślimaki.

Hosta „Luna Moth”

Funkia „Luna Moth”

Nieduża odmiana o niebieskawozielonych liściach z kremowymi brzegami. Tworzy ładne, foremne kępy. Rośnie szybko i bez problemów. Nazwa pochodzi od księżycówki – dużej amerykańskiej ćmy.

Hosta „Magic Island”

Funkia „Magic Island”

Grube liście o ładnym, regularnym kształcie, węższe niż u „Catherine”. Środek liścia żółty (jaśnieje z nadejściem lata), brzeg niebieskozielony, szeroki. Im starsza roślina tym brzeg szerszy.

Hosta „Mama Mia”

Funkia „Mama Mia”

Liść zielony z szerokim żółtym brzegiem o wyraźnie zaznaczonych nerwach, u starszych osobników pomarszczony, zmięty. Rośnie szybko, dobrze znosi słońce. Wygląda jak powtórka z „Wide Brim” – ulubienicy sprzed lat…

Hosta „Marrakech”

Funkia „Marrakech”

Pofalowane, lancetowate, matowe liście, które początkowo mają jasną (żółtą) barwę, a w połowie lata zielenieją. Ich charakterystyczną cechą jest spód – biało siny i pokryty woskowym nalotem (rzadkość u host w tym kolorze).

Hosta „Minke”

Funkia „Minke”

Według hodowcy ta wielka hosta ma osiągać półtora metra wysokości i rozrastać się wszerz na półtora metra. Potrzebuje cienia, kompostu i wody. Liście niebieskawozielone z wąskim kremowym brzegiem.

Hosta „Orion’s Belt”

Funkia „Orion's Belt”

„Pas Oriona” to hosta o niebanalnym wybarwieniu: wiosną zielonkawo niebieska, niemal turkusowa, z kremowym brzegiem; z czasem turkusowy środek zielenieje, a brzeg z kremowego staje się biały. Bywa, że w latem część liści ma już biały brzeg, a część jeszcze kremowy. Jasny brzeg jest szeroki, lekko pofałdowany i pierzaście nachodzi ku środkowi liścia. Baaaardzo piękna.

Hosta „Pearl Lake”

Funkia „Pearl Lake”

Bardzo piękna choć skromna odmiana o szarozielonym odcieniu liści. Szybko tworzy regularną, okrągłą kępę gęstych, kształtnych liści. Kwitnie chętnie i długo fioletowymi kwiatami.

Hosta „Pewter Goblet”

Funkia „Pewter Goblet”

„Cynowy kielich” – hosta o liściach w formie głębokich, okrągłych miseczek; kształt ten pozwala nacieszyć się biało pudrowanym spodem liści – dzięki takiemu kształtowi jest wyraźniej widoczny. Wnętrze miseczki zielone, liść mocno pomięty.

Hosta „Pin Up”

Funkia „Pin Up”

Sport hosty „Kiwi Full Monty” – bardziej stonowany i elegancki. Środek liścia kremowobiały, długi (od nasady po czubek liścia), wąski; margines niebieski.

Hosta „Popcorn”

Funkia „Popcorn”

Liście grube, mięsiste tworzą zwarte kępy. Środek liścia kremowy, duży, otoczony brzegiem w dwóch odcieniach zieleni. Kwiaty w kolorze lila górują nad liśćmi.

Hosta „Sagae”

Funkia „Sagae”

Jest prawdziwie królewska, dostojna, pewna siebie. Miękki, matowy nalot na liściach (ich dodatkowym atutem jest delikatnie pofałdowany brzeg) sprawia, że 'Sagae’ tchnie spokojem.

Hosta „Silk Road”

Funkia „Silk Road”

„Jedwabny Szlak” – liście sercowate, spiczasto zakończone, z wyraźnym unerwieniem. Obrzeże szerokie (szersze z wiekiem rośliny), nieregularne, początkowo żółtawe później kremowe.

Hosta „Sno Cone”

Funkia „Sno Cone”

Białe, lekko powykręcane liście z ciemnozielonym brzegiem. Kępa tej hosty wygląda trochę jak zimne płonienie, ale nazwa „Fire and Ice” była już zajęta. Blaszka liściowa całkiem gruba.

Hosta „Sorbet”

Funkia „Sorbet”

Liście zielone z kremowo-białym. Odwrócony sport „Raspberry Sundae”. Hosta 'Sorbet’ to średnia odmiana, rośnie w półcieniu / cieniu. Wysokość od 40 do 45 cm.

Hosta „Spartacus”

Funkia „Spartacus”

Hosta o bardzo pięknych liściach: grubych, pomarszczonych, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami, w kształcie wydłużonych serc. Brzeg liścia kremowożółty, wyraźnie pofałdowany (typu falbanka lub z angielska „piecrust”). Środek niebieskawy.

Hosta „Sugar Daddy”

Funkia „Sugar Daddy”

Duża roślina, tworząca zwarte, gęste kępy. Liście niebieskie z białym brzegiem, mięsiste, mocno pomarszczone, o brzegach lekko wywiniętych ku górze. Kwiaty prawie białe, dość duże.

Hosta „Sunny Halcyon”

Funkia „Sunny Halcyon”

Złota forma H. „Halcyon”. Ten sam sercowaty kształt liścia, podobny wzrost. Można sadzić obok siebie – niebieski z żółtym ładnie wyglądają razem. „Sunny Halcyon” może dostać trochę słońca dla intensywniejszego wybarwienia.

Hosta „Sun Power”

Funkia „Sun Power”

Odmiana o wzniesionym pokroju; liście podłużne, początkowo jasnozielone, później złotożółte, pofałdowane na brzegach, z wyraźnym unerwieniem. Żółty kolor liści jest bardzo ciepły.

Hosta tardiflora

Funkia tardiflora

Niewysoka odmiana o lancetowatych liściach, grubych i skórzastych. Wspaniały jesienny akcent: kwitnie późno – dopiero od września i jest wytrzymała nawet na pierwsze, słabsze przymrozki.

Hosta „Tongue of Flame”

Funkia „Tongue of Flame”

Odmiana o jasnym środku (początkowo żółtym, potem jasno kremowym – prawie białym) i ciemnozielonym brzegu liścia. Liść płaski, gładki, z zarysowanymi nerwami, ładnie wykrojony. Fioletowe kwiaty pojawiają się na bordowych pędach.

Hosta „Torchlight”

Funkia „Torchlight”

Średniowysoka, trzymająca się dość pionowo funkia o zielonych, błyszczących liściach obrzeżonych biało i pofałdowanych na brzegach. Ogonki liściowe czerwonawe lub bordowe od korony do nasady liścia, łodygi nakrapiane bordowo.

Hosta „Valley’s Glacier”

Funkia „Valley's Glacier”

Hosta „Valley’s Glacier” – funkiarodzina: Liliaceaehodowca: Jeroen Linneman, 2008stanowisko: półcień, cieńwysokość: do 40 cmkwitnienie: VII-VIII Udany sport H. „First Frost” o dużo szerszym i jasnym brzegu liścia, który jak najbardziej dodaje roślinie uroku. Brzeg początkowo żółty, potem kremowobiały; środek liścia niebieski.

Hosta „Valley’s Himitsu”

Funkia „Valley's Himitsu”

Duża, rozłożysta, liście podługowate (trochę jak wielkie jęzory z pofalowanym brzegiem – wywodzi się od H. „Empress Wu”, która dała wzrost i H. pycnophylla – jej geny zadecydowały o kształcie liścia). Pojedynczy liść osiąga nawet pół metra długości! Kwiaty białe, liście jasnozielone (jak „Sum and Substance”). Świetna do parków i dużych ogrodów.

Hosta „Venus”

Funkia „Venus”

Hosta, w której nie chodzi o liście: są zielone, lekko błyszczące. Prawdziwą wartością tej odmiany są kwiaty: duże, białe, pełne i słodko pachnące. Sport H. plantaginea „Aphrodite”.

Hosta „Victory”

Funkia „Victory”

Duża odmiana o błyszczących, ciemnozielonych liściach z białymi brzegami. Największa chyba dostępna dwukolorowa hosta, sport H. „Elatior”. Kwiaty prawie białe.

Hosta „Warwick Comet”

Funkia „Warwick Comet”

Niewysoka, tworzy gęste, zwarte i szerokie, ale bardzo regularne kępy. Liście głęboko ciemnozielone, okrągłe, mocno pomarszczone i miseczkowato wywinięte ku górze. Kwiaty prawie białe, wysoko ponad liśćmi.

Hosta „Whirlwind”

Funkia „Whirlwind”

Odmiana nieduża, liście mięsiste, powykręcane na końcach, o jasnym, zmiennym środku: początkowo kremowym, z czasem jasnozielonym z licznymi ciemniejszymi naciekami. Brzeg liścia szeroki, ciemnozielony.

Hosta „White Christmas”

Funkia „White Christmas”

Białe liście okolone ciemnozielonym, nieregularnym brzegiem. Dobrze rośnie w jasnych miejscach (ale lepiej chronić ją przed bezpośrednimi południowymi promieniami słońca). Tworzy gęste kępy miękkich, jedwabistych liści.

Hosta „Woop Woop”

Funkia „Woop Woop”

Odmiana średniej wielkości o ciemnozielonym liściu z charakterystyczną wąską, białą plamą/smugą biegnącą od końcówki liścia poprzez cały ogonek liściowy. Liście powykręcane. Bardzo interesująca.

Hosta „Xanadu”

Funkia „Xanadu”

Miniaturowa hosta o kremowych liściach z ciemnozielonym brzegiem. Blaszka liściowa jest twarda i gruba, dzięki temu hosta ta odporna jest na ślimaki i nie przypala się łatwo od słońca – można sadzić w miejscach słonecznych. Odznacza się wigorem i żywotnością, ładnie przyrasta.

Hosta „Zebra Stripes”

Funkia „Zebra Stripes”

Białe liście z zielonymi żyłkami wzdłuż nerwów, często także plamkami i smużkami na blaszce liściowej. Starsza, zadbana kępa wygląda prześlicznie, trzeba się jednak liczyć z tym, że biały liść to mniejsza ilość chlorofilu i wolniejsze tempo wzrostu.