Caltha palustris, kaczeniec błotny

rodzina: Ranunculaceae
stanowisko: słoneczne, półcieniste; podmokłe, płytka woda
wysokość: 30-60cm
kwitnienie: IV-V

Jaskrawożółte kwiaty kaczeńca na podmokłych łąkach, w rowach i na brzegach strumieni to niechybna oznaka nadchodzącej wiosny. Są źródłem nektaru dla pierwszych „pozimowych” pszczół. Kaczeniec rośnie w kępach, osiąga wzrost od 15 do 60 cm – w zależności od siedliska. Posadzony w strefie płytkiej wody w sadzawce lub na jej obrzeżu już od marca/kwietnia będzie decydował o jej dekoracyjnym wyglądzie – na długo przed irysami, pałkami wodnymi, strzałkami czy grzybieniami, które wegetację rozpoczynają dużo później.

Jako roślina, która tak dobrze jest przystosowana do okresowego zalewania, kaczeniec jest chętnie sadzony w ogrodach deszczowych.

Na potrzeby ogrodów ozdobnych warto zwrócić uwagę na kaczeńce o kwiatach białych („Alba” i C. biflora – wymagają bardziej suchego stanowiska) i pełnych („Multiplex”) czy olbrzymią odmianę „Auenwald” (osiąga wzrost do 1m – polecany do dużych stawów, parków).

Roślina wyróżniona AGM (Award of Garden Merit) – nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.

Caltha palustris, kaczeniec błotny
Kaczeńce w przydrożnym rowie.