Limnobium spongia, limnobium gąbczaste

rodzina: Hydrocharitaceae
pochodzenie: Ameryka Północna (część południowa)
strefa mrozoodporności: 7 do 10
stanowisko: słoneczne, półcieniste; mokre (forma zakorzeniona) oraz jako roślina pływająca
wysokość: 10 cm


Pochodzi z cieplejszych stanów Ameryki Północnej i swym wyglądem przypomina nasz krajowy żabiściek (z którym jest zresztą spokrewnione przez przynależność do rodziny żabiściekowatych – Hydrocharitaceae). Do żabiścieku (również wartościowej rośliny sadzawkowej) upodabnia ją rozetkowaty pokrój, sercowate liście o gładkiej, połyskującej blaszce i intensywne rozmnażanie za pomocą sadzonek pędowych. Od żabiścieku odróżnia go natomiast w sposób oryginalny grubość blaszki liściowej, która w okolicach ogonka liściowego dochodzi nawet do 8-10mm za sprawą obfitej tkanki gąbczastej z licznymi przestrzeniami powietrznymi (jak u hiacynta wodnego).

Limnobium, podobnie jak hiacynt wodny, zachowuje się jak pływający odciągacz biogenów, czyli substancji pokarmowych zawartych w wodzie sadzawki. Ten nadmiar rozpuszczonych nawozów szybko zagospodarowałyby glony powodując zakwity. Znacznie bardziej elegancko, przy pomocy ukrytych pod wodą imponujących korzeni, zrobi to limnobium. Nadmiar rozrastającego się latem limnobium można łatwo usunąć przeznaczając je na kompost ogrodowy. Pracowita działalność lomnobium może trwać do późnej jesieni: nie reaguje na pierwsze jesienne przymrozki, liście stają się czerwone nie tracąc dalej swego wigoru.

Limnobium spongia, limnobium gąbczaste

Na zimę (październik, listopad) z żalem rozstajemy się z limnobium przeznaczając je na kompost lub przenosimy wysadzone w niewielkiej ilości egzemplarzy na chłodny parapet traktując jak domową roślinę doniczkową. W końcu kwietnia stosując zasadę aklimatyzacji wydelikaconych nieco roślin możemy znowu umieścić je w sadzawce. Do aklimatyzacji najlepiej wykorzystać przykrycie 2 – 3 warstwową agrowłókniną lub kawałkiem folii pęcherzykowej.

Limnobium jest bardzo przydatne w każdej sadzawce a także jako komponent roślinny okalający ekologiczne baseny kąpielowe, gdzie rośliny spełniają funkcje zarówno estetyczne i oczyszczające.

Limnobium - wyspa jesienią

Na zdjęciu powyżej sztuczna wyspa z limnobium zdjęta ze stawu w połowie października (chronimy przed zimą): „broda” korzeni ma długość 90cm!