Acorus gramineus „Hakuro-nishiki”

Acorus gramineus „Hakuro-nishiki”

Tatarak trawiasty „Hakuro-nishiki”

Miniaturowy tatarak odpowiedni do niewielkich sadzawek. Zimozielony. W mroźne (i szczególnie bezśnieżne zimy) może wymagać okrywania. W jasnych, wilgotnych miejscach może być stosowany jako roślina okrywowa.

Acorus gramineus pusillus

Acorus gramineus pusillus

Tatarak trawiasty karłowaty

Miniaturowy tatarak odpowiedni do niewielkich sadzawek. Zimozielony. W jasnych, wilgotnych miejscach może być stosowany jako roślina okrywowa.

Ceratophyllum demersum

Ceratophyllum demersum

Rogatek sztywny

Rogatek to roślina o wielu zastosowaniach w sadzawce: zwalcza glony konkurując z nimi o związki odżywcze rozpuszczone w wodzie, a także wydziela substancje nietolerowane przez glony.

Eichhornia crassipes

Eichhornia crassipes

Hiacynt wodny

Egzotyczna roślina pływająca. Jej rola w zbiorniku wodnym jest nie do przecenienia: nie będąc zakorzeniona w dnie, składniki odżywcze „wyciąga” wprost z wody. Bardzo efektywnie oczyszcza w ten sposób wodę.

Eleocharis acicularis

Eleocharis acicularis

Ponikło igłowate

Jako roślina zanurzona Eleocharis natlenia wodę, jest schronieniem – i efektownym tłem – dla drobnych zwierząt żyjących w sadzawce.

Elodea canadensis

Elodea canadensis

Moczarka kanadyjska

Roślina podwodna, przeważnie zakorzeniona w dnie choć może również funkcjonować jako pływająca swobodnie w toni wodnej. W sadzawce należy docenić jej właściwości tlenotwórcze.

Limnobium spongia

Limnobium spongia

Limnobium gąbczaste

Limnobium zachowuje się jak pływający odciągacz biogenów, czyli substancji pokarmowych zawartych w wodzie sadzawki.

Lobelia cardinalis

Lobelia cardinalis

Stroiczka czerwona

Niezwykle jaskrawoczerwone kwiaty, liście zielone z wierzchu a od spodu bordowe. Nadaje się doskonale do obsadzania brzegów sadzawek i strumieni, wykorzystywana jest także w akwarystyce jako roślina podwodna.

Myriophyllum aquaticum

Myriophyllum aquaticum

Wywłócznik wodny

W Polsce z wigorem rozrasta się w sadzawce od wiosny do jesieni, nie przetrzymuje jednak zimowych niskich temperatur – można przechowywać wywłócznik w akwarium. Jest rośliną o silnych właściwościach tlenotwórczych.

Pistia stratiotes

Pistia stratiotes

Topian osokowaty

Pistia, „sałata wodna”, topian – niezwykła tropikalna roślina pływająca. Robi na całym świecie zawrotną karierę jako naturalna oczyszczalnia ścieków.