Asarum europaeum
Kopytnik pospolity
Kopytnik zawdzięcza swą nazwę kształtowi liści – jakby wyciętych na kształt kopytek. W głębokim cieniu drzew liściastych tworzy zwarty, gęsty kobierzec lśniących, ciemnozielonych (i zimozielonych) liści.
Rośliny okrywowe to przede wszystkim gatunki niewymagające i wykazujące dużą zdolność do rośnięcia w zwartej monokulturze. Okrywając spore połacie terenu rośliny te mogą spełniać wielorakie zadania: nie dają się wciskać gatunkom niepożądanym, chronią glebę przed erozją.
Kopytnik zawdzięcza swą nazwę kształtowi liści – jakby wyciętych na kształt kopytek. W głębokim cieniu drzew liściastych tworzy zwarty, gęsty kobierzec lśniących, ciemnozielonych (i zimozielonych) liści.
Paproć o wąskich frondach wyrastających licznie i pionowo. Wymaga miejsca cienistego, wilgotnego. Bardzo odporna.
Prześliczna, biało obrzeżona odmiana brunery wielkolistnej. W okresie kwitnienia jej dodatkową ozdobą są drobne niebieskie kwiaty jak u niezapominajki. Wymaga stanowiska ocienionego i wilgotnego.
Klasyczna, biało obrzeżona odmiana brunery wielkolistnej. W okresie kwitnienia jej dodatkową ozdobą są drobne niebieskie kwiaty jak u niezapominajki. Wymaga stanowiska ocienionego i wilgotnego.
Piękna bylina do zacienionego ogrodu. Srebrny kolor liści i niebieskie jak u niezapominajki kwiatki wyniesione ponad kępę liści przydają chłodu w upalne dni.
Pstrolistna odmiana turzycy pochodzącej z północnowschodnich stanów Ameryki Północnej. Nadaje się doskonale jako roślina okrywowa do obsadzania brzegów.
Ozdobna turzyca o dość szerokich liściach (do 3cm). Liście jasnozielone z białymi paskami na brzegach i w środku liścia. Polecana szczególnie do zacienionych i wilgotnych partii ogrodów.
W naszej kolekcji konwalia o największe ilości pojedynczych kwiatów na niezwykle długim pędzie kwiatowym: niesie od 19 do 21 dzwoneczków!
Piękna odmiana wyselekcjonowana pod kątem wielkości kwiatów: pojedyncze dzwoneczki są większe, łodyga kwiatowa sztywniejsza.
Piękny, historyczny selekt pochodzący z Ośna i eksportowana na całą Europę a nawet dalej, stosowany do pędzenia na kwiat.
Liście konwalii „Polish Beauty” mają wyraźne złotożółte paski rozmieszczone równomiernie wzdłuż liścia; kwiaty klasyczne – białe, po 8 do 12 na łodyżce długości ok. 25cm.
Liście zdecydowanie podłużne, lancetowate, zielone z lekkim niebieskawym odcieniem. Kwiaty bladoróżowe, po 7 do 10 na łodyżce długości ok. 20cm. Kępa liczy ok. 27cm wysokości.
Odmiana o ciekawych liściach – są ciemnozielone z żółtymi paskami. Roślina ta dorasta do 20 cm. Kwitnie w maju białymi, pachnącymi kwiatami.
Wygląda trochę jak miniaturowa gunera. Ciemnozielone, mocno powcinane, masywne liście od wiosny do jesieni tworzą doskonałą okrywę.
Paproć rozpowszechniona w liściastych i mieszanych lasach Europy i części Azji. Jedna z większych europejskich paproci: w wilgotnych lasach rejonu śródziemnomorskiego jej frondy mogą osiągać długość nawet 150-170cm.
Liście gęste o lekko kędzierzawych końcówkach. Tworzy ładne, zwarte, wyprostowane kępy. Dobrze rośnie w miejscach cienistych lub umiarkowanie słonecznych, wilgotnych (ale bez zastoin wody).
Kultywar nerecznicy mocnej – niższa od gatunku. Frondy z dekoracyjnie podzielonymi końcówkami. Rośnie pionowo.
Paproć tolerancyjna na warunki, spotykana w wielu różnorodnych siedliskach: zarówno w lasach iglastych jak i mokrych łęgach na brzegu rzek i strumieni; generalnie preferuje gleby żyzne. Wzrost w zależności od warunków – od 10 cm do ponad 0,5 m. Liście koronkowe, ładnie powycinane.
Wspaniały gatunek nerecznicy – duża, o wyprostowanym pokroju. Rozwijające się liście są jasnozielone, ładnie kontrastujące z ciemnobrązową (prawie czarną) łodygą, z czasem ciemnieją i kontrast jest mniejszy. Wymaga gleby wilgotnej, zasobnej.
Roślina okrywowa o dość drobnych liściach, tworząca gęste i zwarte kępy. Wiosną (kwiecień) nad liśćmi pojawiają się masowo drobne, żółte kwiaty.
Roślina okrywowa o dość drobnych liściach, tworząca gęste i zwarte kępy. Wiosną (kwiecień) nad liśćmi pojawiają się masowo drobne, czerwone kwiaty. Liście są czerwono-zielone, jesienią czerwono-brązowe.
Roślina okrywowa o dość drobnych liściach, tworząca gęste i zwarte kępy. W kwietniu i maju nad liśćmi pojawiają się masowo drobne, czysto białe kwiaty zawieszone na łodyżkach jak cieniutkie, czarne druciki.
Drobne pomarańczowe kwiaty są pozbawione ostróżek, zebrane w luźne wiechy górują nad zielonymi sercowatymi liśćmi. Bardzo przydatne do obsadzania nagich miejsc pod drzewami.
Roślina okrywowa o dość drobnych liściach, tworząca gęste i zwarte kępy. Wiosną (kwiecień) nad liśćmi pojawiają się masowo drobne, śnieżnobiałe kwiaty.
Odmiana szybko zadarniająca, interesująca zarówno ze względu na kwiaty jak i liście. Tworzy luźne kępy mocno powcinanych liści, nad którymi długo unoszą się obfite, jasnofioletowe kwiaty.
Niska odmiana o zwartym pokroju (dobra okrywa) charakteryzująca się niezwykle obfitymi, intensywnie purpurowymi kwiatami.
Jedna z najlepszych i najpopularniejszych odmian bodziszka himalajskiego: dość zwarte kępy zielonych, powcinanych liści pokryte są praktycznie przez całe lato obfitymi, niebieskimi i dość dużymi kwiatami.
Najlepszy okrywowy bodziszek. Wytrzymały na stanowiskach zarówno cienistych jak i nasłonecznionych. Dobrze znosi suszę. Polecany do podsadzania drzew i krzewów.
Ciekawy bodziszek o brudnobiałych jakby popielatych kwiatach; liście stosunkowo grube z interesującą fakturą. Nadaje się do nasadzeń masowych – tworzy dość zwartą okrywę.
Niska odmiana o różowych kwiatach. Jest to mieszaniec G. macrorrhizum – dobrze znosi stanowisko nasłonecznione oraz okresowe przesuszenie. Bardzo dobra okrywa na niewielkich połaciach a także świetna roślina do pojemników.
Kwiaty utrzymują się długo i są bardzo obfite – szczególnie na stanowisku słonecznym. Jak większość bodziszków nie wymaga obfitego podlewania.
Niska trawa o pokroju kaskadowym: liście w zielone i złote paski układają się w tę samą stronę. Dobrze rośnie w lekkim cieniu, posadzona na stanowisku słonecznym może nabrać czerwonawego koloru.
Niska trawa o pokroju kaskadowym. Jej przewieszające się kaskadowo liście są wiosną i latem zielone, jesienią przybierają odcienie czerwieni i oranżu. Dobrze rośnie w lekkim cieniu pod drzewami, krzewami. Z czasem tworzy schludne, miękkie, łagodnie falujące kępy. Kwitnie późnym latem i jesienią jasnozielonymi, wysmukłymi kwiatami dodającymi całej kępie lekkości.
Niska trawa o żółtych liściach (chłodny odcień na stanowisku cienistym, cieplejszy na słonecznym), które przebarwiając się jesienią nabierają czerwonych tonów, szczególnie na końcach liści. Bordo na końcówkach także w środku sezonu, szczególnie intensywnie u roślin starszych. Tworzy kępy gęste, zwarte – doskonała okrywa terenu. Świetny „rozświetlacz” cienistych zakątków w ogrodzie.
Niewielka, klasyczna, niezawodna na obsadzanie brzegów i nasadzenia masowe. Liście jasnozielone z zielonkawym lub żółtawym brzegiem. Szybko tworzy zwarte, zgrabne kępy. Kwitnie długo.
Średniej wielkości. Liście lancetowate, jednolicie zielone – bardzo dobra roślina okrywowa polecana szczególnie do dużych nasadzeń naturalistycznych. Fioletowe kwiaty wyniesione są wysoko ponad liście.
Funkia ta tworzy rozległe kępy niedużych, sercowatych liści zielonych z kremowobiałym brzegiem. Dobra odmiana okrywowa
Bylina ta należy do rośliny konwaliowatych i bardzo przypomina konwalnika. Długie, wąskie liście pozostają zimozielone, drobne fioletowe kwiaty pojawiają się dość późno i zdobią roślinę przez całą jesień.
Długie, wąskie liście pozostają zimozielone, drobne fioletowe kwiaty pojawiają się dość późno i zdobią roślinę przez całą jesień.
Fantastyczna bylina zadarniająca do wilgotnych i mokrych miejsc. Bardzo dobra do maskowania nieatrakcyjnych brzegów zbiorników wodnych – rośnie zarówno na brzegu jak i w płytkiej wodzie.
Niewymagająca, bylina podobna do kokoryczki. Łodyga wzniesiona, liście ciemnozielone, błyszczące, naprzemianległe, z ładnym łukowatym unerwieniem. Kwiaty promieniste białe lub kremowobiałe zebrane w złożone grona.
Mięta o lekko brązowym odcieniu liści i bardzo silnym, przyjemnym, miętowym aromacie. Bardzo dobrze nadaje się jako dodatek do chłodnych napojów i do sporządzania herbatek miętowych. W ogrodzie czuje się najlepiej w miejscu słonecznym, wilgotnym lub płytkiej wodzie.
Szybko rozrasta się tworząc zwartą okrywę, maskując brzegi zbiorników wodnych. Jej kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.
Okazała bylina o różowych kwiatach, które pokazują się już w marcu: wyrastają z gołej ziemi na grubych, mięsistych łodygach. Po kwitnieniu rozwijają się liście – bardzo duże, przypominające rabarbar. Często można go spotkać nad stawami, rzekami, strumieniami, a także na terenach zalewowych, w wilgotnych zaroślach. Lepiężnik dobrze znosi okresowe zalewania i następujące po nich okresy suszy.
Największe liście u lepiężnika japońskiego (nawet do 120 – 130 cm średnicy) uzyskamy hodując go w miejscu cienistym, w zasobnym i stale wilgotnym podłożu.
Liście osiągają średnicę około 60 cm. Kremowe przebarwienia są intensywniejsze gdy lepiężnik wysadzony jest w miejscu słonecznym. Wspaniała roślina do obsadzania brzegów zbiorników wodnych.
Liście zielone w białe pasy (więcej bieli niż u odmiany 'Picta’). Młode pędy zabarwione czerwonawo. Mozga nadaje się do obsadzania brzegów zbiorników wodnych – dobrze czuje się na stanowisku mokrym.
Trawa o liściach w zielono-białe pasy. Odpowiednia m. in. do obsadzania słonecznych brzegów zbiorników. Szybko i silnie się rozrasta.
Liście ciemnozielone, nakrapiane gęsto srebrnymi plamkami. Wiosną bladoniebieskie (prawie białe) i dość duże jak na miodunkę kwiaty. Jedna z najpiękniejszych odmian, niezwykle ujmująca.
Świetna roślina okrywowa do cienistego, wilgotnego ogrodu. Liście zielone z delikatnym białym brzegiem a nad nimi wiosną nieduże różowe kwiaty.
Świetna roślina okrywowa do cienistego, wilgotnego ogrodu. Liście ciemnozielone, nakrapiane gęsto srebrnymi plamkami. Wiosną niebieskie kwiaty.
Świetna roślina okrywowa do cienistego, wilgotnego ogrodu. Liście ciemnozielone, nakrapiane srebrno dużymi plamami. Wiosną różowe kwiaty.
Świetna roślina okrywowa do cienistego, wilgotnego ogrodu. Niebieskie i różowe kwiaty ładnie odcinają się na tle jasnych, srebrnych liści. Z pewnością jedna z ciekawszych odmian pulmonarii.