Rośliny okrywowe to przede wszystkim gatunki niewymagające i wykazujące dużą zdolność do rośnięcia w zwartej monokulturze. Okrywając spore połacie terenu rośliny te mogą spełniać wielorakie zadania: nie dają się wciskać gatunkom niepożądanym, chronią glebę przed erozją.

 

Asarum europaeum

Kopytnik pospolity

Kopytnik zawdzięcza swą nazwę kształtowi liści – jakby wyciętych na kształt kopytek. W głębokim cieniu drzew liściastych tworzy zwarty, gęsty kobierzec lśniących, ciemnozielonych (i zimozielonych) liści.

Dryopteris affinis

Nerecznica mocna

Paproć rozpowszechniona w liściastych i mieszanych lasach Europy i części Azji. Jedna z większych europejskich paproci: w wilgotnych lasach rejonu śródziemnomorskiego jej frondy mogą osiągać długość nawet 150-170cm.

Dryopteris carthusiana

Nerecznica krótkoostna

Paproć tolerancyjna na warunki, spotykana w wielu różnorodnych siedliskach: zarówno w lasach iglastych jak i mokrych łęgach na brzegu rzek i strumieni; generalnie preferuje gleby żyzne. Wzrost w zależności od warunków – od 10 cm do ponad 0,5 m. Liście koronkowe, ładnie powycinane.

Dryopteris wallichiana

Nerecznica Wallicha

Wspaniały gatunek nerecznicy – duża, o wyprostowanym pokroju. Rozwijające się liście są jasnozielone, ładnie kontrastujące z ciemnobrązową (prawie czarną) łodygą, z czasem ciemnieją i kontrast jest mniejszy. Wymaga gleby wilgotnej, zasobnej.

Epimedium rubrum

Epimedium czerwone

Roślina okrywowa o dość drobnych liściach, tworząca gęste i zwarte kępy. Wiosną (kwiecień) nad liśćmi pojawiają się masowo drobne, czerwone kwiaty. Liście są czerwono-zielone, jesienią czerwono-brązowe.

Geranium renardii

Bodziszek Renarda

Ciekawy bodziszek o brudnobiałych jakby popielatych kwiatach; liście stosunkowo grube z interesującą fakturą. Nadaje się do nasadzeń masowych – tworzy dość zwartą okrywę.

Hakonechloa macra „Beni Kaze”

Hakonechloa smukła

Niska trawa o pokroju kaskadowym. Jej przewieszające się kaskadowo liście są wiosną i latem zielone, jesienią przybierają odcienie czerwieni i oranżu. Dobrze rośnie w lekkim cieniu pod drzewami, krzewami. Z czasem tworzy schludne, miękkie, łagodnie falujące kępy. Kwitnie późnym latem i jesienią jasnozielonymi, wysmukłymi kwiatami dodającymi całej kępie lekkości.

Hakonechloa macra „Sunflare”

Hakonechloa smukła

Niska trawa o żółtych liściach (chłodny odcień na stanowisku cienistym, cieplejszy na słonecznym), które przebarwiając się jesienią nabierają czerwonych tonów, szczególnie na końcach liści. Bordo na końcówkach także w środku sezonu, szczególnie intensywnie u roślin starszych. Tworzy kępy gęste, zwarte – doskonała okrywa terenu. Świetny „rozświetlacz” cienistych zakątków w ogrodzie.

Hosta „Lancifolia”

Funkia „Lancifolia”

Średniej wielkości. Liście lancetowate, jednolicie zielone – bardzo dobra roślina okrywowa polecana szczególnie do dużych nasadzeń naturalistycznych. Fioletowe kwiaty wyniesione są wysoko ponad liście.

Lysimachia nummularia

Tojeść rozesłana

Fantastyczna bylina zadarniająca do wilgotnych i mokrych miejsc. Bardzo dobra do maskowania nieatrakcyjnych brzegów zbiorników wodnych – rośnie zarówno na brzegu jak i w płytkiej wodzie.

Maianthemum racemosum

Majówka groniasta

Niewymagająca, bylina podobna do kokoryczki. Łodyga wzniesiona, liście ciemnozielone, błyszczące, naprzemianległe, z ładnym łukowatym unerwieniem. Kwiaty promieniste białe lub kremowobiałe zebrane w złożone grona.

Mentha piperita „Chocolate”

Mięta pieprzowa 'Chocolate'

Mięta o lekko brązowym odcieniu liści i bardzo silnym, przyjemnym, miętowym aromacie. Bardzo dobrze nadaje się jako dodatek do chłodnych napojów i do sporządzania herbatek miętowych. W ogrodzie czuje się najlepiej w miejscu słonecznym, wilgotnym lub płytkiej wodzie.

Petasites hybridus

Lepiężnik różówy

Okazała bylina o różowych kwiatach, które pokazują się już w marcu: wyrastają z gołej ziemi na grubych, mięsistych łodygach. Po kwitnieniu rozwijają się liście – bardzo duże, przypominające rabarbar. Często można go spotkać nad stawami, rzekami, strumieniami, a także na terenach zalewowych, w wilgotnych zaroślach. Lepiężnik dobrze znosi okresowe zalewania i następujące po nich okresy suszy.

Pulmonaria „Opal”

Miodunka „Opal”

Liście ciemnozielone, nakrapiane gęsto srebrnymi plamkami. Wiosną bladoniebieskie (prawie białe) i dość duże jak na miodunkę kwiaty. Jedna z najpiękniejszych odmian, niezwykle ujmująca.