Lotosy w pojemnikach uprawiane w tunelu foliowym

Lotosy mają opinię roślin trudnych: nie należą do naszej strefy klimatycznej, trudno je przezimować, a gdy już się udadzą – są nie do okiełznania, stają się inwazyjne. Rewelacyjnym sposobem na nie jest uprawa w pojemnikach – przy pewnym nakładzie ogrodniczej energii udadzą się na 100%.


Kłącza i nasiona

Kłącza lotosów kształtem przypominają banany, są kruche i delikatne, należy się z nimi obchodzić ostrożnie uważając, żeby nie uszkodzić wierzchołka wzrostu. Wysadzone we właściwym czasie do dużego pojemnika z pewnością zakwitną w tym samym sezonie.

Uprawa lotosów z nasion wymaga więcej zachodu. Nasiona należy wysiewać zimą w warunkach cieplarnianych, np. akwariach. Dopiero po wypuszczeniu pierwszych liści na powierzchnię wody przesadzamy lotos do pojemnika i zaczynamy go intensywnie dokarmiać. Kwiatów doczekamy się najwcześniej w drugim roku po otrzymaniu siewek.

Kłącza lotosów
Lotos Komarowa - nasiona

Kiedy i jak sadzić

Kłącza lotosów należy posadzić najpóźniej do końca kwietnia – sadzone później nie zdążą zakwitnąć w tym samym sezonie. Sadzimy je niemal poziomo z wierzchołkiem wzrostu znajdującym się tuż pod powierzchnią ziemi. Woda powinna tworzyć kilkunastocentymetrową warstwę nad podłożem. Początkowo wysadzone lotosy przechowujemy w oranżerii, ogrodzie zimowym lub innym jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Po okresie wiosennych przymrozków (około połowy maja) możemy wystawić pojemnik z lotosem do ogrodu lub na taras.

Lotos posadzony w donicy - schemat
Kłącza lotosów należy sadzić niemal poziomo

Pojemnik

Sadzimy w dużym pojemniku – często stosowane są stosunkowo tanie okrągłe kasty murarskie o pojemności od 15 do nawet 100l w zależności od odmiany. Spośród oferowanych przez nas lotosów najmniejszego pojemnika wymaga miniaturowa odmiana „Momo Botan” – wystarczy jej pojemnik 15-litrowy, pozostałe odmiany radzimy sadzić w pojemnikach co najmniej 60 litrowych. Pojemnik powinien być okrągły by rozwijające się podziemne pędy rosły wzdłuż ścianek pojemnika i w miarę rozwoju zakręcały się. W pojemniku prostokątnym kłącza przestają rosnąć, gdy trafią na ściankę. Po zakończonym okresie wegetacyjnym pędy lotosu osiągają długość kilku metrów!


Podłoże

Kłącza lotosów zawierają dużo substancji zapasowych dla rozwijającej się rośliny – lotosy są bardzo żarłoczne. Oprócz tego co dostają na start z kłącza, potrzebują też bogatego w składniki odżywcze podłoża – mają się rozwinąć w duże i silne rośliny! Baza podłoża jest w zasadzie obojętna, może to być zwykła ziemia ogrodowa. Ważne jest by wzbogacić ją w glinę i nawóz w postaci przefermentowanego kompostu, nawozu bydlęcego czy granulowanego  obornika. Podłoże powinno wypełnić pojemnik najwyżej do ¾ jego wysokości, resztę pozostawiamy na kilkunastocentymetrową warstwę wody.


Kwiaty i liście

Lotosy zakwitają najczęściej późnym latem i jesienią – od sierpnia do października. Termin kwitnienia zależy od ilości słonecznych dni jakie upłyną od podjęcia przez roślinę wzrostu wiosną, dlatego ważne jest wczesne sadzenie kłączy. Kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze, trwają około tygodnia do kilkunastu dni i codziennie wyglądają inaczej w zależności od stopnia rozkwitnięcia.

Kwiat lotosu
Lotos żółty - Nelumbo lutea
Lotos "Empress" - pierwsze dni kwitnienia
Nelumbo "Empress"


Dekoracyjne są także torebki nasienne lotosów – nadają się do suszenia. Nasiona można oczywiście wysiać kolejnego roku! Liście lotosów są jedyne w swoim rodzaju i wielu uważa, że lotos mógłby nawet nie kwitnąć… Wyrastają na kilkudziesięciocentymetrowych łodygach, są wielkie, okrągłe, pokryte włoskami powodującymi, że woda w formie dużych kropli łatwo spływa z liścia.

Lotos - torebka nasienna

Zimowanie lotosów

Na przełomie jesieni i zimy usuwamy uschnięte liście i łodygi, a pojemniki przenosimy do chłodnego pomieszczenia (piwnica, garaż) z temperaturą nie spadającą poniżej 0stC. Kolejnej wiosny lotos może rosnąć w tym samym pojemniku, należy jednak pamiętać o uzupełnieniu podłoża i nawożeniu. Po dwóch lub trzech latach kłącza należy rozsadzić.

Lotos na taczce

+ zobacz też…