Trapa natans, kotewka orzech wodny

rodzina: Trapaceae
stanowisko: słońce, półcień; roślina o liściach pływających, zakorzeniona na głębokości do 50 cm
kwitnienie: VI-VIII

Jedna z najpiękniejszych roślin wodnych o liściach pływających. Pomimo że jej kwiaty są bardzo niepozorne, liście kotewki nie pozwolą nam się nudzić: są prawie kwadratowe, powcinane z dwóch stron jak znaczek pocztowy. Gdy wiele roślin wodnych jesienią traci urok, kotewka pokazuje co potrafi: liście zapalają się na wodzie czerwieniami i trwają tak do pierwszych mrozów.

Kotewka z pozoru tylko jest rośliną pływającą: musi być zakorzeniona w dnie (w sztucznej sadzawce wysadzamy orzechy w koszykach z zasobnym, mulistym podłożem). Jej nazwa pochodzi od wydawanego przez roślinę jesienią orzecha, który dzięki 4 kolczystym wyrostkom (wygląda jak kotwica) łatwo wczepia się w muliste dno.

Dostępna w naszym sklepie internetowym:
http://sadzawka.pl/pl/p/Trapa-natans-%09Kotewka-orzech-wodny/289

Trapa natans, kotewka orzech wodny

Orzechy kotewki są jadalne i w czasach, gdy była jeszcze rośliną pospolitą skarmiano nią zwierzęta hodowlane i wykorzystywano w kuchni. Obecnie kotewkę spotyka się coraz rzadziej: chociaż w zbiornikach, gdzie kotewka występuje jest najczęściej bardzo liczna, spotkać można coraz mniej naturalnych stanowisk tej rośliny.

Uprawa kotewki – orzechy zawiązywane są jesienią na krótkich szypułkach na spodniej stronie liści.

Orzechy zawiązywane na krótkich szypułkach na spodniej stronie liści.