Uprawa lilii wodnych

Podstawowe informacje

kategoria: Blog
Lilia wodna - Nymphaea Joey Tomocik
Lilia wodna - Nymphaea Joey Tomocik

Nie potrzeba ogrodu z wielkim stawem, by móc cieszyć się urodą lilii wodnych. W polskich stawach, jeziorach, na starorzeczach i innych naturalnych zbiornikach o spokojnej wodzie i zasobnym podłożu spotkamy dwa znajdujące się pod ochroną grzybienie o białych kwiatach: Nymphaea alba i N. candida.

W ofercie sklepów i centrów ogrodniczych dostępnych jest kilkadziesiąt odmian o kwiatach w różnych kolorach – są to krzyżówki uzyskiwane na przestrzeni ostatnich 100 lat z odmian rodzimych i tropikalnych: selekcjonowane pod kątem mrozoodporności (dziedziczonej po gatunkach europejskich lub północnoamerykańskich) i atrakcyjności kwiatu (kolor, wielkość, liczba płatków – scheda po tropikalnym rodzicu).

Kłącza

Grzybienie w postaci nieukorzenionych kłączy dostępne są w sprzedaży wiosną. Wielkość kłącza zależy od odmiany. Pomimo braku korzeni, kłącza najczęściej mają już liście, czasem także pąki kwiatowe.

Kłącze lilii wodnej - odmiana Attraction
Kłącze lilii wodnej - odmiana Attraction
Nymphaea ‚Gloire du Temple sur Lot’
Nymphaea ‚Gloire du Temple sur Lot’
Kłącze grzybienia odmiany ‚James Brydon’
Kłącze grzybienia odmiany ‚James Brydon’

 

Miniaturki

Wiele odmian to miniaturki, doskonale nadające się do uprawy na tarasach, balkonach, a nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach w beczkach i najróżniejszych pojemnikach, w których będzie można zapewnić poziom wody nie mniejszy niż 30 cm (wymagania poszczególnych odmian co do głębokości wody podajemy w ich opisie).

Odmiany do dużego stawu

Do dużego stawu warto wybierać odmiany duże, zdrowe, niezbyt kapryśne – z racji swojej plenności i niezawodności są to najczęściej odmiany najtańsze.

Rarytasy

Odmiany wielkokwiatowe i o większej liczbie płatków to z kolei najczęściej odmiany kapryśne, kwitnące słabiej, mniej obficie. Wymagają nieco więcej troski: idealnego podłoża, bardzo słonecznego miejsca,

Wybór miejsca

Lilie wodne powinny być sadzone w spokojnej, nieruchomej wodzie (z dala od fontann, kaskad itp.) w pełnym słońcu – tylko niektóre odmiany tolerują półcień, choć i tak zazwyczaj na takim stanowisku kwitną słabiej. W pierwszym roku najlepiej umieścić je na trzydziesto-czterdziesto centymetrowej płyciźnie, a dopiero jesienią, zanim woda zamarznie, przenieść na właściwą głębokość. Na płytszym stanowisku będą korzystały z lepszego dostępu światła, jesienią muszą jednak być przestawione na głębokość poniżej strefy zamarzania wody.

Podłoże

Należy je sadzić w ażurowych koszach lub workach jutowych (tam gdzie nie ma możliwości sadzenia w naturalnym podłożu). Wypraktykowany przez nas substrat to mieszanka ziemi ogrodowej, torfu i gliny w proporcjach 1:1:3 i odczynie neutralnym lub lekko zasadowym (pH 6 – 7,5). Przy sadzeniu bardzo ważne jest zabezpieczenie kłącza przed wypłynięciem na powierzchnię wody: jeśli nie korzystamy z koszy lub worków kłącze można przypiąć do podłoża drutem w kształcie odwróconej litery „u”, obwiązać sznurkiem i obciążyć kamieniem, wysadzać w workach związanych wokół wystającej korony rośliny.

Nawożenie

Jeśli rośliny posadzone są w sadzawce, w której utrzymujemy sterylne warunki, odławiamy liście i nie pozwalamy zbierać się warstwie żyznego mułu na dnie, co roku wskazane jest nawożenie – zapewni ono obfite kwitnienie i zdrowy wzrost grzybieni. Najłatwiej jest użyć koreczków nawozu typu Osmocote – wystarczy wepchnąć je tylko w okolice kłącza grzybienia. Jeśli lilie wodne przesadzamy, nawozimy je przy tej okazji dobrze przefermentowanym obornikiem lub kompostem. Ogrodnicy z londyńskich Kew Gardens kilka razy w sezonie zasilają swoje okazy specjalnymi kulkami nawozowymi wytwarzanymi na miejscu: jest to kompozycja gliny, suszonego mięsa i krwi ryb.

Kwitnienie

Długość i obfitość kwitnienia, a także intensywność wybarwienia i wielkość poszczególnych kwiatów zależą od odmiany, wieku rośliny, temperatury wody (gwałtowne obniżenie temperatury może powodować zahamowanie kwitnienia, pofałdowanie liści czy rozjaśnienie barwy kwiatów), zasobności podłoża i nasłonecznienia.

Zimowanie

Lilie sprzedawane przez naszą firmę są mrozoodporne. Należy je zimować w sadzawce w wodzie pod lodem. Jeśli zbiornik jest niewielki i zdarza się, że zamarza do samego dna, kłącza należy przechowywać w wilgotnym torfie w chłodnym pomieszczeniu (około 5-8°C), doglądając co jakiś czas czy nie atakuje ich pleśń, sprawdzając wilgotność podłoża.

 

 

.